"A więc tym samym potwierdzamy, że 16. Przystanek Woodstock odbędzie w dniach 30, 31 lipca i 1 sierpnia. A więc niezmiennie trzy dni, Kostrzyn nad Odrą. Po raz 16. będziemy się spotykali z młodzieżą z całej Polski, ale już teraz wiemy, że i z całej Europy. Prowadzimy jeszcze rozmowy z artystami i gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych" - powiedział Jerzy Owsiak.

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy spotkał się w Gorzowie m.in. z wicewojewodą lubuskim Janem Świrepo (pełnomocnikiem wojewody ds. przygotowań festiwalu) i burmistrzem Kostrzyna nad Odrą Andrzejem Kuntem. W planie ma także spotkanie z policją. Rozmowy dotyczą spraw organizacyjnych i związanych z bezpieczeństwem.

Jak poinformował Owsiak, duża scena 16. Przystanku będzie miała nową dekorację i oświetlenie, mała zostanie przeniesiona na wzgórze, na którym znajduje się namiot Akademii Sztuk Przepięknych. Przystanek ma wystartować w piątek (30 lipca) o godz. 16.

Na festiwalu zagra wielu znanych artystów. Z Wielkiej Brytanii przyjedzie skrzypek Nigel Kennedy, będą grupy ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Z polskich wykonawców swój udział potwierdzili m.in.: Justyna Steczkowska, Ewelina Flinta, zespoły Lao Che, Perfect i Armia.

Przystanek Woodstock to nie tylko dobra muzyka. Od kilku lat w czasie festiwalu działa Akademia Sztuk Przepięknych (ASP). W tym roku swój udział zapowiedział już Leszek Możdżer z projektem Chopin 2010.

Podczas Woodstocku ma być zbudowany ogromny fortepian, co zostanie zgłoszone do Księgi Rekordów Guinnessa. Autorem tej instalacji plastycznej, ażurowej, zbudowanej z desek będzie lubelski artysta plastyk Jarosław Koziara; twórca scenografii całego tegorocznego Przystanku Woodstock. Wśród gości festiwalu będą m.in. Marek Konrad i Michał Ogórek. Organizatorzy wystosowali także zaproszenia m.in. do Jerzego Buzka i Andrzeja Wajdy.

Jerzy Owsiak zapowiedział, że 1 sierpnia minutą ciszy zostanie uczczona pamięć ofiar Powstania Warszawskiego i tragicznie zmarłego Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, który był przyjacielem Woodstocku.

czytaj dalej >>>


Na imprezie nie zabraknie organizacji społecznych, propagujących zdrowy styl życia. Wzorem lat ubiegłych będzie prowadzona zbiórka krwi.

W ub. roku festiwal odwiedziło ok. 450 tys. osób. Podczas Woodstocku 2010 organizatorzy spodziewają się podobnej liczby gości. Budżet imprezy to ok. 5 mln zł, które jak zastrzegł Owsiak, nie pochodzą z corocznej zbiórki WOŚP.

"Nie możemy wziąć pieniędzy ze zbiórki, jak nieraz nam sugerują, ponieważ z tych pieniędzy bardzo skrupulatnie się rozliczamy. A więc są to sponsorzy, są to pieniądze, które zdobywamy w ciągu całego roku" - powiedział Owsiak.

Do czwartkowego południa (jeśli będzie miejsce) woodstockowicze będą mogli wjechać samochodami na pole. Po ich zaparkowaniu nie będzie można nimi poruszać się do końca imprezy.

Na polu namiotowym będzie obowiązywał zakaz używania otwartego ognia, wwożenia butli z gazem i szklanych opakowań. Będą tzw. strefy bez procentów. Na festiwalu trzeba mieć przy sobie nr PESEL (Dowód osobisty nie jest konieczny). Jest on potrzebny przy ewentualnych interwencjach medycznych.

Organizowane od 1995 r. Przystanki Woodstock są formą podziękowania dla wszystkich ludzi, którzy wspierają kwesty WOŚP, organizowane, co roku w styczniu. Pierwszy z Przystanków odbył się w Czymanowie w 1995 r. Później impreza WOŚP na dłużej zagościła w Żarach - odbyła się tam sześć razy, by w końcu trafić do Kostrzyna nad Odrą.

Na czwartkowej konferencji Jerzy Owsiak zapowiedział, że w czerwcu br. ukaże się książka poświęcona 15-leciu Przystanku Woodstock, która będzie kompendium wiedzy o festiwalu. Wydanie będzie liczyło 400 stron i zawierało 200 kolorowych fotografii. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy będzie rejestrowany w technologii HD.