Jak zawsze dominować będzie muzyka barokowa, ale w tym roku festiwal prowadzony prze Filipa Berkowicza otwiera się na nowe wątki. Poza głównym nurtem prezentującym dzieła związane z okresem Wielkiego Tygodnia w wykonaniu gwiazd świata muzyki dawnej (Mainstream) krakowski festiwal chce też zwracać uwagę na młode zespoły. W tym roku w cyklu Debuts wystąpi działający w Bazylei zespół La Morra współprowadzony przez polskiego lutnistę Michała Gondko.

Będzie też gratka dla miłośników zespołów Portishead i Goldfrapp – w odsłonie zatytułowanej Trance. Adrian Utley i Will Gregory razem stworzyli muzykę do niemego filmu z 1928 roku "Męczeństwo Joanny d’Arc". Wprowadzenie nurtu muzyki rozrywkowej już świetnie się sprawdziło na drugim krakowskim festiwalu prowadzonym przez Filipa Berkowicza – Sacrum-Profanum. Jak muzycy rozrywkowi wpiszą się w kontekst wielkich dzieł barokowych, okaże się w Wielką Sobotę w Operze Krakowskiej.

Program nurtu głównego kusi wielkimi nazwiskami. W Krakowie po raz kolejny pojawi się najbardziej intrygujący współczesny kontratenor – Philippe Jaroussky. Trzydziestolatek obdarzony anielskim głosem w ostatnich latach wyrósł na prawdziwą gwiazdę – występuje w operze, nagrywa płyty i współpracuje z najlepszymi zespołami – w tym z Christiną Pluhar i jej zespołem L’Arpeggiata. W Krakowie razem z Lucillą Galeazzi wykonają utwory ze swojej najnowszej płyty "Via Crucis" z XVII-wieczną religijną muzyką włoską i pieśniami tradycyjnymi (21.04).

Jordi Savall, który w Krakowie czuje się prawie jak w domu, zaprezentuje kolejny muzyczny projekt z historią w tle. Tym razem to Tragedia Katarów – znana jego wielbicielom z nowej płyty (20.04). Na Misteria Paschalia nie może też zabraknąć Fabia Biondiego i jego zespołu Europa Galante. Energetyczni Włosi ze znakomitymi solistami (m.in. Vivicą Genaux) wykonają oratorium XVIII-wiecznego kompozytora neapolitańskiego Leonardo Leo – „Sant” Elena al Calvario” (19.04). Wielkanocny poniedziałek będzie należał do Vivaldiego i świetnej śpiewaczki Veronici Cangemi, która zaśpiewa z towarzyszeniem zespołu Accademia Bizantina prowadzonego przez Ottavia Dantone.

Ale barok to nie tylko muzyka włoska. Poruszające motety francuskich kompozytorów Jean-Philippe’a Rameau i Jean-Josepha de Mondonville’a przywiezie do Krakowa Emmanuelle Haem. W Wielki Poniedziałek w Filharmonii Krakowskiej francuska klawesynistka – na ten wieczór ostrzą sobie zęby wszyscy ci, którzy znają jej świetne nagrania płytowe.

Do Krakowa w Wielkanoc przyjedzie też Marc Minkowski. W zeszłym roku po festiwalu długo nie milkły dyskusje na temat jego interpretacji bachowskiej "Pasji wg św. Jana". Czy "Msza h-moll" też wzbudzi tak wielkie emocje?

MISTERIA PASCHALIA | Kraków | od poniedziałku | www.misteriapaschalia.pl