Grupa postanowiła odejść z wielkim przytupem i w 2010 roku zrobią pożegnalną, wielką trasę koncertową po całym świecie. W oficjalnym oświadczeniu muzycy wyjaśnili, że podjęli decyzję, by skoncentrować się na "innych, ważnych aspektach życia, działalności charytatywnej, polityce czy innych". "Kończymy jako zespół, nie jako osobni muzycy - dodają. - Zmiany są zawsze trudne, ale nadszedł czas by ruszyć inną drogą.

Zespół był wielokrotnie laureatem rozmaitych nagród, wliczając w to Grammy z 1986 roku i Spellemannsprisen, czyli jej norweski odpowiednik. Kilkakrotnie zostali tez odznaczeni przez Mtv.

Albumy długograjace zespołu sprzedały się na całym świecie w ponad 35 milionach kopii. Doliczając single wszystkie wydawnictwa rozeszły się w liczbie ponad 70 milionów. Największym hitem ekipy z kraju fiordów jest „Take On Me” ze słynnym komiksowym teledyskiem.

Zespół w swojej karierze miał stosunkowo krótką, siedmioletnią przerwę. Rozpadli się w 1991, aby połączyć się znów na koncercie z okazji rozdania nagrody Nobla.

Najbliższy polski koncert grupy już 17 listopada w łódzkiej hali Arena. Bilety na łódzki koncert dostępne są w cenach 145,185 oraz 475 złotych za pośrednictwem Ticketonline.pl, Eventim.pl, Ticketpro.pl, Ebilet.pl a także w kasie Teatru Bajka w Warszawie oraz salonach EMPIK w całej Polsce.