Nastolatka zdążyła już zebrać pochwały od gigantów jazzu, m.in. od pochodzącego z Nowego Orleanu trębacza i kompozytora Wyntona Marsalisa. Według Marsalisa, "Grace Kelly gra inteligentnie, dowcipnie i z uczuciem; ma niezwykłe, wrodzone zdolnolności i umiejętność adaptacji, co jest oznaką jazzowego muzyka >>pierwszej wody<<". "Księżniczka jazzu" ma w dorobku występy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Reklama

"W 2008 roku Wynton Marsalis, szef artystyczny nowojorskiego Lincoln Center był tak zachwycony koncertami Grace, że zaprosił ją do występu z orkiestrą w waszyngtońskim Kennedy Center Eisenhower Theatre na inauguracyjnym koncercie obchodów dnia Martina Luthera Kinga" - przypomniała rzeczniczka festiwalu Jazz na Starówce Iwona Strzelczyk Wojciechowska.

Grace Kelly - która studiuje na Berklee College of Music w Bostonie - rozpoczęła naukę gry na saksofonie w wieku sześciu lat. Swoją pierwszą płytę, "Dreaming" (2004), nagrała jako 12-latka. Od dziecka pasjonowały ją śpiew, taniec, pisanie piosenek i teatr. Do tych pasji dołączyła fascynację jazzem - szczególnie nagraniami Stana Getza. Podczas sobotniego koncertu na warszawskim Rynku Starego Miasta Grace Kelly towarzyszyli będą czterej muzycy: Jason Palmer (trąbka), Doug Johnson (fortepian), Evan Gregor (kontrabas) i Ferenc Nemeth (perkusja).

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce ma w tym roku 16. edycję. Trwa od 3 lipca, zakończy się 28 sierpnia. W programie znalazło się łącznie dziewięć koncertów. Szczegółowe informacje o nich są dostępne na stronie internetowej www.jazznastarowce.pl. Jak podkreślała przed inauguracją tegorocznej edycji Iwona Strzelczyk Wojciechowska, Jazz na Starówce "stał się kulturalno-turystyczną wizytówką polskiej stolicy - wpisał się na stałe w pejzaż lubianych i cenionych wydarzeń kulturalnych w Warszawie, a opisywany jest nie tylko przez polskich dziennikarzy, lecz także w mediach zagranicznych i w turystycznych informatorach".

Reklama

Zdaniem Strzelczyk Wojciechowskiej, impreza zyskała taką popularność m.in. za sprawą "niezwykle starannie tworzonego programu" oraz "idei prezentowania różnorodnych stylów w jazzie". Wśród patronów medialnych festiwalu Jazz na Starówce jest Polska Agencja Prasowa. Organizatorem imprezy jest Fundacja Jazz Art.