Him założony został przez szkolnych przyjaciół, których obsesją były zarówno refreny Black Sabbath, jak i mroczna oraz sardoniczna postawa Type O Negative. Zespół stał się czymś więcej niż narodową ikoną w ojczystej, kochającej rockowe i metalowe brzmienia, Finlandii. Ich znak rozpoznawczy, Heartagram, to połączenie pentagramu oraz symbolu serca, czyli śmierci i miłości, które stanowią główne motywy tekstów grupy.

Płyty Him rozeszły się w nakładzie ponad 8 milionów sztuk. Singel "Join Me In Death" z albumu "Razorblade Romance" (1999) jest najlepiej sprzedającym się utworem w historii fińskiego przemysłu muzycznego. Jako pierwszy fiński zespół otrzymali również złotą płytę w Stanach Zjednoczonych, za album "Dark Light" w 2005.

Ostatni, ósmy album "Tears On Tape" z 2013 roku jest prawdopodobnie ostatecznym wyrazem melancholijnego stylu, jakim jest love metal. Materiał został napisany akustycznie i później przetłumaczony na głośny, ciężki i zniekształcony język. – Wyobraź sobie folkową piosenkarkę w łóżku z zespołem metalowym – powiedział Ville. – To jest jak piekielna wizja tego. 13 nowych utworów zawartych na płycie przypomina nieco klimat krążka "Love Metal" z 2003 roku i brzmi jak list miłosny, pisany wielkimi, drukowanymi literami.

– Chcieliśmy, aby materiał był ciężki, ale bez utraty emocji – tłumaczy Valo. "Tears On Tape" począwszy od prostych melodii "All Lips Go Blue" do wypełnionego mocnymi riffami "Hearts At War" jest zarówno najmocniejszym, jak i najbardziej szczerym albumem w dorobku Him.

Bilety na koncerty Him w Polsce: 5 sierpnia, Warszawa, Stodoła – 89 zł (stojące), 119 zł (balkony) oraz 6 sierpnia, Gdańsk, B90 – 89 zł (stojące).