Filipinki, niegdyś jeden z najsłynniejszych zespołów polskiej muzyki rozrywkowej, nazywany "pierwszym girlsbandem w Europie", rocznicę uczci koncertem 25 listopada oraz premierą płyty z piosenkami w nowej aranżacji.

Zespół powstał w 1959 r. w szczecińskim Technikum Handlowym jako chórek szkolny założony przez nauczyciela śpiewu Jana Janikowskiego. Tworzyło go siedem dziewcząt: Krystyna Pawlaczyk, Anna Sadowa, Niki Ikonomu, Zofia Bogdanowicz, Elżbieta Klausz, Iwona Racz, Krystyna Sadowska. Śpiewały pogodne, melodyjne piosenki o życiu młodzieży w latach 60.

Ogólnopolską karierę zaczęły robić w 1962 r., gdy po udziale w konkursie "Szukamy młodych talentów" i występie w telewizyjnym programie "Mikrofon dla wszystkich" ich piosenki zaczęło puszczać radio. Swój pierwszy singiel, który rozszedł się w nakładzie 350 tysięcy egzemplarzy, Filipinki wydały jesienią 1963 roku.

Koncertowały w kraju i za granicą (m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwecji, NRD, byłym Związku Radzieckim). W ich repertuarze było ponad sto piosenek, w większości autorstwa Jana Janikowskiego i Włodzimierza Patuszyńskiego, z których najbardziej znane to: "Wala twist" (o pierwszej kosmonautce Walentynie Tiereszkowej), "Batumi", "Filipinki", "Kto się lubi ten się czubi", "Serwus panie chief". Oficjalnie Filipinki zawiesiły działalność w 1972 roku.

Z okazji 50-lecia powstania zespołu z inspiracji prezesa Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki Rafała Bajeny nagrano płytę "Inspired by Filipinki". Znalazło się na niej 16 utworów nagranych przez szczecińskie jak i zaprzyjaźnione z miastem grupy. Premiera płyty odbędzie się podczas środowej gali w studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia.

Na uroczystości zaprezentowane zostaną materiały archiwalne nt. Filipinek oraz fragmenty powstającego filmu dokumentalno-publicystycznego o złotych latach Szczecina i Filipinek autorstwa Rafała Bajeny. Zaplanowano również wystawę fotografii z udziałem członkiń zespołu, autorstwa Panny Lu i Mai Holcman.

Honorowym gościem imprezy będą Filipinki. Cztery byłe członkinie zespołu mieszkają nadal w Szczecinie.