Finalistów organizowanego przez TVP Kultura, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursu wyłoniono spośród półfinałowej siedemnastki i przedstawiono podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Reklama

Dyrektor TVP Kultura Krzysztof Koehler tłumaczył we wtorek, że Młody Muzyk Roku to zakrojona na szeroką skalę promocja utalentowanej młodzieży muzycznej. "Chodzi nam o uczciwą promocję młodych talentów, wybór najlepszego polskiego młodego muzyka, grającego na jednym z klasycznych instrumentów" - tłumaczył Koehler.

Szansę na występ przed wiedeńską publicznością ma m.in. 12-letnia skrzypaczka Chanelle Bednarczyk, która w czerwcu 2009 r. zdała egzaminy i została przyjęta na Uniwersytet Muzyki i Sztuki w Wiedniu. W finale konkursu Młody Muzyk Roku znaleźli się również 16-letnia perkusistka Marianna Bednarska, która gra na marimbie (instrument pochodzący z Zimbabwe; drewniany wibrafon), 18-letni puzonista Karol Gajda, siedemnastolatek Bartosz Głowacki (akordeon), 14-letni pianista Tomasz Ritter oraz 18-letni Paweł Stępień (flet) i 18-letniAdam Woch (gitara).Finał konkursu Młody Muzyk Roku odbędzie 28 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Każdy z uczestników zakwalifikowanych do finału wykona utwór na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Koncert finałowy będzie transmitowany na antenie TVP Kultura.

Występy młodych instrumentalistów oceni jury, w skład, którego wejdą m.in. dyrygent Agnieszka Duczmal i wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Na swojego faworyta będzie mogła głosować także telewizyjna publiczność.

"Koncert w Studiu im. Lutosławskiego jest otwarty dla publiczności i liczymy na to, że jak najwięcej osób przyjdzie do studia posłuchać finalistów. Ci widzowie, którzy pozostaną w domu przed telewizorami za pomocą audiotele mogą głosować na swojego kandydata" - powiedziała PAP Dorota Błońska z redakcji oprawy i promocji TVP Kultura.

Zwycięzca konkursu będzie reprezentował Polskę podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Finał wiedeńskiego konkursu odbędzie się przed Wiedeńskim Ratuszem 14 maja 2010 r. i transmitowany będzie do wielu krajów europejskich.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, materiały o półfinalistach i jurorach, program przesłuchań półfinałowych, klipy z wystąpieniami poszczególnych półfinalistów, informacje o relacjach z konkursu na antenie TVP Kultura oraz bogate archiwum video z przesłuchań do Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków 2008 dostępne są na stronie www.mlodymuzykroku.tvp.pl.