Duran Duran "A View to a Kill" Posłuchaj >>
Film: "Zabójczy widok" (1985)

Czternasta część przygód agenta 007, siódma i ostatnia z Rogerem Moore'em. Za to z widokiem na zabójczą Grace Jones i blondwłosego Christophera Walkena. Do tego wielki przebój Brytyjczyków z grupy Duran Duran. Lepszego pożegnania z bond-cyklem Moore nie mógł sobie wymarzyć!


A-Ha - "The Living Daylights" Posłuchaj >>
Film: "W obliczu śmierci" (1987)

A w kolejnej, piętnastej odsłonie przygód agenta w służbie Jej Królewskiej Mości, dzielny James Bond zyskał twarz Timothy'ego Daltona i przebojową oprawę muzyczną, której wodziła rej piosenka norweskiej pop-grupy A-Ha.


Limahl - "Neverending Story" Posłuchaj >>
Film: "Niekończąca się opowieść" (1984)

Idziemy o zakład, że historia pewnego chłopca imieniem Bastian utkwiła wam w pamięci nie tylko ze względu na niesamowite przygody, jakie zaczyna przeżywać po odkryciu tajemnej księgi, ale także dzięki uroczemu blondasowi o fantazyjnie wystrzyżonej fryzurze, nucącego o niekończącej się opowieści... To bezapelacyjnie najbardziej udana kompozycja śpiewana przez lidera formacji Kajagoogoo.


Kenny Loggins - "Playing With The Boys" Posłuchaj >>
Film: "Top Gun" (1986)

Ona Charlie (Kelly McGillis) - piękna instruktorka, on Maverick (Tom Cruise) - piekielnie zdolny, ambitny no i przystojny pilot. A w tle gotujące się do podniebnych akrobacji, połyskujące dostojnie maszyny szkoły lotnictwa marynarki i... muzyczny przebój za przebojem. Między innym ten wyśpiewany przez Kenny'ego Logginsa - "Playing With The Boys".


Tina Turner - "We Don't Need Another Hero" Posłuchaj >>
Film: "Mad Max pod Kopułą Gromu" (1985)

W trzeciej części historii szalonego Maxa, grający tytułową postać Mel Gibson stawia samotnie czoła barbarzyńcom ery postnuklearnej. Z kolei Tina Turner wciela się tu w rolę opętanej żądzą władzy Auntie Entity, śpiewa jeden z największych swoich przebojów i jest po prostu boska!


Prince - "When Doves Cry" Posłuchaj >>
Film: "Purpurowy deszcz" (1984)

Paradokumentalna opowieść o młodości i karierze wyobcowanego geniusza muzyki popularnej - Prince'a. Nasycony przebojami małego księcia funku film, z których do najsłynniejszych należą tytułowy "Purple Rain" oraz "Let's Go Crazy" i właśnie "When Doves Cry".


Paul Engemann - "Push It To The Limit" Posłuchaj >>
Film: "Człowiek z blizną" (1983)

Perełka kina gangsterskiego w reżyserii Briana De Palmy, z błyskotliwym scenariuszem Olivera Stone'a i doskonałym Alem Pacino w roli Tony'ego Montany, kubańskiego zbiega i jednego z najbardziej bezwzględnych kryminalistów w historii kina. Plus niezapomniane przeboje ze ścieżki dźwiękowej, żeby wspomnieć tylko "Rush Rush" Debbie Harry czy "Turn Out The Night" Amy Holland. Albo numer otwierający soundtrack - "Push It To The Limit" Paula Engemanna.


The Alessi Brothers - "Saving The Day" Posłuchaj >>
FIlm: "Pogromcy duchów" (1984)

Eksterminatorzy zjawisk paranormalnych (Bill Murray, Dan Aykroyd i Harold Ramis) stają oko w oko z pradawną złą mocą, która chce zmienić Manhattan w piekło. My stajemy ucho w ucho ze znakomitym soundtrackiem, z którego pochodzi m.in. ten przebój wyśpiewany przez duet braci Alessi.


Simple Minds - "Don't You Forget About Me" Posłuchaj >>
Film: "Klub winowajców" (1985)

Ich pięcioro - dziwaczka, mózgowiec, kryminalista, królowa piękności, zapaśnik - na pierwszy rzut oka dzieli wszystko: zainteresowania, poglądy, upodobania. Zmuszeni okolicznościami przebywania w swoim towarzystwie przez jeden dzień odkryją, że mimo pozornych różnic, łączy ich sporo... Rodzącym się przyjaźniom przygrywa szkocka grupa nowofalowa - Simple Minds.


Harold Faltermeyer - "Axel F" Posłuchaj >>
Movie: "Gliniarz z Beverly Hills" (1984)

Największy spryciarz wśród policjantów z Detroit, Axel Foley, podąża tropem mordercy prosto do słonecznego Beverly Hills, a tam... gorący piasek, oceanu szum, palmy cień i stada długonogich pań krążące po mieście. Nasz ulubiony gliniarz lat 80. o najszczerszym (i najszerszym) uśmiechu, który niespecjalnie może przywiązuje wagę do regulaminu, za to jest przebojowy, pyskaty i skuteczny. I towarzyszy mu jeden z najbardziej charakterystycznych muzycznych motywów przewodnich w dziejach kina. Wiwat Eddie Murphy, wiwat Harold Faltermeyer.


Peter Gabriel - "In Your Eyes" Posłuchaj >>
Film: "Nic nie mów" (1989)

Miłość kwitnie między zajęciami algebry a posiłkiem w szkolnej stołówce. Ona, ta najzdolniejsza, zaabsorbowana nauką, nie ma pojęcia, że przyprawia kolegę ze szkolnego korytarza o szybsze serca trzepoty... Tym romantycznym uniesieniom towarzyszy seksowny wokal Petera Gabriela.


John Williams "Ewok Celebration and Finale" Posłuchaj >>
Film: "Gwiezdne Wojny: Część VI - Powrót Jedi" (1983)

Ostateczna rozgrywka między Lukiem Skywalkerem i Darthem Vaderem, a także między Rebelią i Imperium. Dopełnieniem spektakularnego filmowego widowiska jest godna jego rozmachu muzyka króla hollywoodzkich ścieżek dźwiękowych - Johna Williamsa. Niezapomniana - jak film.