Trasa będzie promować najnowszy album szwedzkich artystów „A Night Is A New Day” wydany na początku listopada. Nowy krążek uznawany jest przez krytyków za najdoskonalszy w karierze formacji. Katatonia od dawna ochoczo zapuszczała się poza metalowe, czy wręcz doom-metalowe, rejony, jednak to "A Night Is A New Day" jest najbardziej różnorodnym dziełem zespołu.

Reklama

Zespół założyli w 1991 roku dwaj przyjaciele - Anders Nystrom i Jonas Renkse. Od tego czasu pracuje on nad własnym brzmieniem, doskonale wpisując się w konwencję szwedzkiego ciężkiego grania. Debiutancki krążek "Dance Of December Souls" uznawany jest za kamień milowy doom-metalu, Katatonia dzięki niemu zaczęła być wymieniana jednym tchem z tak ważnymi grupami jak Paradise Lost czy My Dying Bride. Prace nad drugą płytą przerywają nieoczekiwanie problemy Jonasa z growlingiem, dlatego też wokale do tego albumu nagrywa Mikael Akerfeldt z Opeth. Dodaje to muzyce zespołu zupełnie nowych barw.

Kolejne albumy to ewaluacja stylu zespołu w stronę prostszych, melancholijnych dźwięków. Za najważniejszy do czasu "A Night Is A New Day" wypada uznać krążek "The Great Cold Distance" (2006). Potwierdzeniem jego sukcesu była niemal całkowicie wyprzedana trasa po USA w jaką Szwedzi wyruszyli z grupą Moonspell.

Obecnie zespół koncertuje w składzie: Jonas Renkse (wokal), Anders Nyström (gitara elektryczna), Fredrik Norrman (gitara elektryczna), Mattias Norrman (gitara basowa), Daniel Liljekvist (perkusja).

Wkrótce więcej informacji na temat biletów.