Grzegorz Ciechowski, lider zespołu Republika, ale także solista, kompozytor, autor tekstów i producent zmarł 22 grudnia 2001 roku. Podczas koncertów jego pamięci co roku muzycy, należący do polskiej czołówki, prezentują swoje interpretacje utworów Republiki i Obywatela G.C.

Reklama

Doroczne koncerty odbywają się w sali klubu studenckiego "Od Nowa" w Toruniu. To tutaj Ciechowski rozpoczynał przed laty swą karierę muzyczną w czasie gdy jeszcze studiował na UMK.

Oprócz T.Love i Wojciecha Waglewskiego, w tym roku na scenie pojawią się m.in. Lipali (założona w 2004 r. przez Tomasza Lipnickiego z Acid Drinkers i Illusion), toruńskiManchester, grupa Kumka Olik oraz formacja Pustki - tegoroczny zdobywca nagrody im. Ciechowskiego.

Wokalistom występującym na scenie towarzyszyć będzie specjalnie na ten wieczór powołana supergrupa, złożona ze znakomitych instrumentalistów. Wystąpią również zespoły w pełnym składzie.Kapituła nagrody im. Ciechowskiego wyróżniła Pustki za "doskonały poziom muzyczny i literacki płyt zespołu, ze szczególnym wyróżnieniem prób odczytania klasyki polskiej poezji w sposób odpowiadający duchowi naszych czasów". Doceniono też wszechstronność twórczości zespołu, który doskonale odnajduje się w przestrzeni teatru czy filmu, "przy zachowaniu muzycznej wyjątkowości i oryginalności".

Grupa Pustki powstała w 1999 r. w podwarszawskim Ostrówku. Założyli ją Radek Łukasiewicz i Janek Piętka, a od tego czasu zespół nagrał albumy "Studio Pustki" (2001), "8 Ohm" (2004), "Do Mi No" (2006) i "Koniec kryzysu" (2008).

p

Opublikowany jesienią 2009 roku album "Kalambury" to już piąta płyta Pustek. Znajdują się na nim utwory napisane do wierszy znanych polskich poetów: m.in. Bolesława Leśmiana, Danuty Wawiłow, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego. Na płycie znalazło się także miejsce dla specjalnych gości: Kasi Nosowskiej i Artura Rojka.

Obecnie zespół występuje w składzie: Radek Łukasiewicz, Grzegorz Śluz, Barbara Wrońska, Szymon Tarkowski. Przed Pustkami laureatami Nagrody Ciechowskiego byli: Paulina Bisztyga, Konrad Niewolski, Piotr Rogucki, Joanna Piwowar, Zespół Filmowy Paladino, Galeria Rusz i Lao Che.