"Do tej pory organizatorem był Jarociński Ośrodek Kultury. W tym roku za koszty, szacowane na milion złotych, odpowiada już agencja. Miasto dołoży 340 tysięcy złotych, ale będą to pieniądze przede wszystkim na okolicznościowe, niepowtarzalne koncerty z okazji rocznicy" - powiedział wiceburmistrz Jarocina, Robert Kaźmierczak.

Ostatni z niezapomnianych dla wielu fanów słynnych w całym kraju Festiwali Muzyków Rockowych (FMR) w Jarocinie odbył się w 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę przywrócono dopiero w 2005 r.

Jak podał Kaźmierczak, w tym roku ma przyjechać mniej formacji zagranicznych. "Zmieni się za to formuła konkursu Młodych Kapel, ale w jakim zakresie, jest jeszcze tajemnicą. Wiadomo już na pewno, że na Dużej Scenie zagra więcej amatorskich zespołów, prezentujących muzykę alternatywną" - powiedział wiceburmistrz. Według oceny wielu obserwatorów ubiegłorocznego festiwalu, w tym m.in. Waltera Chełstowskiego (organizatora pierwszych rockowisk w Jarocinie), na Dużej (zawodowej) Scenie wystąpiło za mało zespołów amatorskich i tym samym nie mogły one zaprezentować swoich talentów przed szeroką publicznością.

Władze Jarocina planują też wydanie rocznicowych albumów, książek, odnalezionych płyt z koncertami z lat 80. oraz zorganizowanie wielkiej wystawy o 30 edycjach imprezy. "Chcemy, aby towarzyszyła ona festiwalowi, a wcześniej, aby zobaczyli ją mieszkańcy wielu miast w Polsce. Staramy się o dotację ministra kultury i dziedzictwa narodowego na to przedsięwzięcie" - powiedział wiceburmistrz.

Według współorganizatora festiwalu Michała Wiraszko, festiwal rocznicowy wymaga "bardzo ambitnego podejścia". "Zaprezentujemy kilka ciekawych, niepowtarzalnych projektów, które przypieczętują nową erę festiwalu. Wystąpią gwiazdy" - powiedział. Dodał, że w tym roku przyjadą kapele nie tylko z Europy.

Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat siedemdziesiątych Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. Od 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a później - w Festiwale Muzyków Rockowych.