>>> Zobacz galerię zdjęć: Polskie występy na Eurowizji

Reklama

Półfinał 55. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w Oslo we wtorek 25 maja i transmitowany był na żywo w Telewizji Polskiej. Do finału przeszło 10 wykonawców.

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dzięki ubiegłorocznemu zwycięstwu Alexandra Rybaka z Norwegii zawitał do Oslo. Festiwal został podzielony na dwa półfinały. Z każdego z nich dzięki głosom publiczności oraz jury do finału awansuje po dziesięć krajów. Stawkę finałową wzbogaci tzw. Wielka Czwórka, w skład której wchodzą: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Niemcy. Końcową listę państw zamknie Norwegia - zeszłoroczny zwycięzca.

p

Polskę reprezentował w półfinale Marcin Mroziński, który w swoim dorobku ma role w Teatrach Muzycznych Roma i Buffo w Warszawie oraz w Teatrze Komedia. Artysta wykonał w Oslo utwór "Legenda". Marcin Mroziński wystąpił na eurowizyjnej scenie w towarzystwie pięciu dziewczyn. Wszyscy w stylizowanych strojach ludowych.

Do finału zakwalifikowali się: Vukasin Brajic z Bośni i Hercegowiny, Sun Stroke Project & Olia Tira z Mołdawii, Peter Nalitch & Friends z Rosji, Giorgos Alkaios & Friends z Grecji, Filipa Azevedo z Portugalii, 3+2 z Białorusi, Tom Dice z Belgii, Juliana Pasha z Albanii, Milan Stankovic z Serbii oraz Hera Bjork z Islandii.

Drugi półfinał odbędzie się w czwartek, 27 maja, a finał w sobotę 29 maja 2010.