Impreza pod zmienioną w tym roku nazwą: "Grechuta Festival Kraków 2010", odbędzie się w dniach od 6 do 10 października. Podobnie jak w poprzednich edycjach najważniejszym punktem festiwalu będzie Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty.

"Konkurs jest adresowany do wszystkich, przede wszystkich jednak do młodych, którzy nie boją się podjąć ryzyka interpretacji klasyka" - powiedział rzecznik prasowy festiwalu, Jakub Baran. "Ten konkurs jest niezwykle ważny, ożywia nasz festiwal. Gdybyśmy zaprosili tylko profesjonalistów do wykonania tych piosenek, to nie byłoby to nic nowego. Natomiast każdy młody wykonawca, który po raz pierwszy zmierzy się z piosenkami Marka Grechuty, wnosi swoje widzenie tego materiału, interesujące i odświeżające" - powiedziała na konferencji wdowa po artyście, Danuta Grechuta.

Kierownik muzyczny festiwalu, Paweł Piątek z Zespołu Anawa dodał, że konkurs jest po prostu misją festiwalu. Na zwycięzców finału konkursu czekają trzy nagrody finansowe i występ w koncercie laureatów. Organizatorzy nie zdradzają jeszcze puli pieniężnej tegorocznych nagród. W pierwszej edycji konkursu główna nagroda była na tyle wysoka, że umożliwiła zespołowi Dzień Dobry wydanie debiutanckiej płyty.

Organizatorzy konkursu czekają na zgłoszenia wykonawców od 15 czerwca do 9 września. Regulamin i karta zgłoszenia będzie do pobrania na stronie festiwalu: www.grechutafestival.pl. "Czekamy na zgłoszenia w postaci plików audio - dwóch piosenek wybranych przez samych zainteresowanych. Mogą to być zespoły, soliści, soliści z akompaniatorami czy z podkładem mechanicznym" - wyjaśnił Piątek.

W połowie września do finału konkursu zostanie zakwalifikowanych nie więcej niż 20 wykonawców. Najlepszych spośród finalistów wyłoni jury pod przewodnictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza w składzie: Danuta Grechuta, Janusz Bielecki, Paweł Piątek, Jerzy Armata, Wacław Krupiński i Piotr Poraj-Poleski. W 2008 r. do konkursu zgłosiło się ponad 50 wykonawców, przed rokiem prawie 70.

Występy finałowe zaplanowano na drugi dzień festiwalu - 7 października. Koncert laureatów - najlepszych interpretatorów piosenek z repertuaru Marka Grechuty odbędzie się następnego dnia. W drugiej części tego koncertu wystąpią z recitalami zwycięzcy dwóch poprzednich konkursów: grupa Dzień Dobry (2008 r.) i Karolina Leszko (2009 r.) oraz Zespół Anawa w składzie z ostatnich dziesięciu lat działalności.

W czwartym dniu festiwalu w południe hejnalista z Wieży Mariackiej odegra melodię "Ocalić od zapomnienia". Tradycyjnie odbędzie się też spotkanie rodziny i przyjaciół Marka Grechuty przy grobie artysty na Cmentarzu Rakowickim. Piątego dnia imprezy - jako nowość - zaplanowano I Krakowską Galę Kabaretową z udziałem sześciu grup kabaretowych, wśród nich Kabaretu Anawa.

"Udało nam się zaprosić oryginalny skład Kabaretu Anawa, z którym w 1967 r. rozpoczynał karierę Marek Grechuta. Kabaret pokaże się w krótkim, wręcz historycznym programie. Będzie to wydarzenie" - podkreślił Jakub Baran.

Na zakończenie festiwalu - 10 października - odbędzie się koncert finałowy z udziałem gwiazd, które śpiewać będą piosenki Marka Grechuty w autorskich aranżacjach oraz własne utwory. W trakcie finału festiwalu przewidziano projekcje archiwaliów telewizyjnych związanych z osobą Marka Grechuty oraz pokazy zdjęć z archiwum rodzinnego.

Organizatorem Grechuta Festival Kraków 2010 jest Fundacja Bielecki Art, z którą Danuta Grechuta podpisała umowę w tej sprawie.