La Folle Journee ("Szalone Dni Muzyki") to festiwal muzyczny wymyślony i prowadzony przez francuskiego muzykologa Rene Martina. Po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem edycje festiwalu przeniosły się Lizbony (2000 rok), Bilbao (2002), Tokio (2005 rok), Rio de Janeiro (2007), a w tym roku do Warszawy.

Co roku wybierani są muzyczni patroni festiwalu - w tym roku jest to Fryderyk Chopin, dlatego warszawski festiwal, który potrwa do niedzieli, nosi podtytuł "Chopin Open".

Dyrektor artystyczny festiwalu Rene Martin przypomniał na środowej konferencji prasowej ideę festiwalu. "Przez kilka festiwalowych dni muzyka klasyczna ma stać się dostępna dla każdego. Dlatego koncerty odbywają się od rana do wieczora w kilku salach, w tym samym budynku i w tym samym czasie. Każdy z nich trwa nie dłużej niż godzinę, zazwyczaj ok. 45 minut i kosztuje kilka, czasem kilkanaście euro. Dzięki temu koncerty cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród melomanów. Dla wielu gości jest to pierwszy kontakt z muzyką poważną" - zwrócił uwagę.

"Chciałbym, aby La Folle Journee w Warszawie było prawdziwym świętem muzyki, podczas którego wszyscy, bez ograniczeń wiekowych i społecznych, mogą się spotkać i wspólnie cieszyć muzyką" - dodał Martin.

Bilety w Warszawie kosztują 5, 7 i 10 zł, a więc wielokrotnie mniej niż na tradycyjne koncerty muzyki klasycznej. Festiwalowe wydarzenia będą skoncentrowane wokół pl. Teatralnego. Koncerty będą odbywać się w salach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz w namiocie ustawionym na placu Teatralnym. Sale koncertowe obu teatrów będą nosiły nazwę nawiązujące do wydarzeń i znajomości z życia Chopina - będzie sala Fontana, sala Delacroix, sala George Sand, Pleyel, Nohant. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w dowolnej liczbie koncertów.

Podczas czwartkowej inauguracji festiwalu, oprócz utworów Chopina, zaprezentowane zostaną kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Roberta Schumanna. W koncercie udział weźmie m.in. słynny rosyjski pianista Boris Berezovsky oraz grupa Motion Trio i Sinfonia Varsovia.

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane m.in. wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Dzieła na fortepian solo zostaną wykonane podczas 14 koncertów przez sześciu pianistów w porządku chronologicznym powstawania utworów, poczynając od pierwszego poloneza - Poloneza g-moll op. 2 - aż po ostatniego mazurka, którym jest Mazurek f-moll op.68 nr 4. Będzie można usłyszeć także wszystkie Etiudy i Preludia w interpretacji pianistów różnych pokoleń, wszystkie dzieła na fortepian i orkiestrę - m.in. oba Koncerty fortepianowe, Rondo a'la Krakowiak, Andante spianato i Polonez Es-dur i wszystkie utwory kameralne.

Specjalnie na zamówienie festiwalu powstały dwie kompozycje napisane ku czci Chopina z okazji trwającego Roku Chopinowskiego. Światowa premiera dwóch utworów na chór i instrumenty autorstwa Zygmunta Krauze i Regis Campo odbędzie się w sobotę wieczorem. Artyści wykorzystali w swoich utworach fragmenty listów Chopina pisanych na emigracji i w ostatnich latach życia do rodziny i przyjaciół.

Jak podkreślił Rene Martin, Chopin przebywając w Paryżu darzył odwzajemnioną przyjaźnią przebywajacych wówczas w Paryżu innych wielkich kompozytorów epoki romantyzmu - Hectora Berlioza, Felixa Mendelssohna i Franciszka Liszta, których dzieł często słuchał. "Pasjonowała go też muzyka operowa, szczególnie włoskie bel canto. Był wielkim admiratorem oper Rossiniego, Donizettiego i Belliniego, które w Paryżu święciły wówczas triumfy. Cały ten świat muzyczny, w którego życiu Chopin podczas swojego paryskiego pobytu uczestniczył, ukazany zostanie w ramach Chopin Open" - podkreślił dyrektor festiwalu.

Zaprezentowane zostaną m.in. dzieła twórców współczesnych Chopinowi, w tym Symfonie Mendelssohna, Koncert fortepianowy, Walc Mefisto, Rapsodie Liszta oraz Symfonię, Koncert fortepianowy i uwertury Schumanna. Publiczność usłyszy też fragmenty ulubionych włoskich oper Chopina.

Organizatorami Festiwalu są Orkiestra Sinfonia Varsovia, m.st. Warszawa, Fundacja Ogrody Muzyczne przy współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Teatru Narodowego. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.chopinopen.pl.