"Nasze miasto zachwyciło go swoim klimatem, wspaniałymi zabytkami, ale największe wrażenie zrobiły na młodym chłopcu toruńskie pierniki. Mamy nadzieję, że te wspomnienia na długo zachował w pamięci. Torunianie również chcą pamiętać o Chopinie, a trzy czerwcowe dni pokażą, w jak różny sposób może on inspirować współczesnych" - powiedział we wtorek prezydent Torunia Michał Zalewski.

Pierwszym wydarzeniem będzie Maraton Chopinowski, który rozpocznie się w piątek 18 czerwca wieczorem na Rynku Nowomiejskim. Wezmą w nim udział uczniowie szkół muzycznych regionu kujawsko-pomorskiego.

Podczas gdy młodzi muzycy popisywać się będą wykonaniami mazurków i polonezów, młodsze dzieci wezmą udział w warsztatach plastycznych pod hasłem "Chopin w Toruniu".

Pierwszy dzień maratonu będzie również okazją do posłuchania utworów Chopina w nietypowych aranżacjach. W Klubie Od Nowa wystąpi pianista jazzowy i eksperymentator Leszek Możdżer z programem "Chopin na jazzowo".

W sobotnie popołudnie w Centrum Sztuki Współczesnej z recitalem chopinowskim wystąpi francuski pianista Cedric Tiberghien, laureat licznych nagród na międzynarodowych konkursach. Odmienny w nastroju będzie koncert tego samego dnia w Piwnicy pod Aniołem, gdzie pianista Bartłomiej Kominek zaprasza na wydarzenie pt. "Chopin hiphopowy".

Na niedzielę zaplanowano finał maratonu w Dworze Artusa. Wieczorem wysłuchać będzie tam można koncertu fortepianowego Chopina w wykonaniu wybitnie uzdolnionego 15-letniego kanadyjskiego pianisty Jana Lisieckiego. Młody artysta z orkiestrą zadebiutował w wieku 9 lat i jest też najmłodszym w historii zwycięzcą Konkursu dla Wykonawców Koncertów w Calgary. Podczas występu towarzyszyć mu będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.