19-letni Trifonow to jeden z największych talentów zakończonego niedawno Konkursu Chopinowskiego. Podczas konkursu, wysoko oceniany był nie tylko przez jurorów, ale również przez krytyków muzycznych oraz publiczność.

Oprócz III nagrody, otrzymał on również nagrodę specjalną Konkursu Chopinowskiego za najlepsze wykonanie mazurków, które zagra, obok innych dzieł Chopina, podczas swojego czwartkowego recitalu.

W programie koncertu Trifonowa, znajdą się także m.in. Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22,Polonez-fantazja As-dur op. 61, Sonata h-moll op. 58.

Daniił Trifonow (1991 r.) jest absolwentem Szkoły Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie, klasy Tatiany Zelikman. Od 2009 roku uczy się w Stanach Zjednoczonych w Cleveland Institute of Music pod kierunkiem Sergieja Babayana. Równolegle studiuje kompozycję.


Jest laureatem licznych konkursów muzycznych, m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie, na którym zdobył trzecią nagrodę; Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino (pierwsza nagroda) i Międzynarodowego Konkursu im. Skriabina w Moskwie (piąta nagroda).

W 2009 roku odbył dwie tury koncertowe, podczas których wystąpił w najważniejszych miastach Kanady, Stanów Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku) i Włoch. Koncertował też w Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu