Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej organizator festiwalu, Wojciech Juszczak, Made in Chicago to jeden z nielicznych w Polsce tematycznych festiwali jazzowych.

"Chodzi nam o prezentację tego, co jest najważniejsze i najnowsze, i co sięga najciekawszej tradycji chicagowskiej sceny jazzowej. Co roku zapraszamy do Poznania grupę muzyków, którzy prezentują nam różnego rodzaju muzykę i którzy prowadzą warsztaty" - poinformował.

Jak wyjaśnił, częścią festiwalu są też projekty wymiany doświadczeń między muzykami z Poznania a muzykami z USA. W tym roku taki projekt odbywa się po raz drugi.

AACM'S Great Black Music Ensemble wystąpi w Poznaniu dwukrotnie. Poza koncertem inauguracyjnym, wystąpi też 28 listopada. Zaprezentuje wówczas koncert poświęcony pamięci legendarnego saksofonisty Freda Andersona.


Ponadto w ramach festiwalu zaplanowano koncert gitarzystów Jeffa Parkera, Bobby Brooma i Mike'a Allemany, a także występ Ernest Dawkins Quintet.

Festiwal jest organizowany we współpracy z Jazz Institute of Chicago, jedną z najważniejszych instytucji pozarządowych, wspierających muzykę jazzową w USA. Na koncertach Made in Chicago wystąpiło już prawie 100 muzyków. Tegoroczna impreza potrwa do 2 grudnia.