Podczas imprezy chóry spotykać się będą nie tylko na scenach muzycznych, lecz również na boisku piłkarskim, gdzie będą rywalizować o tytuł Mistrza Europy Chórów Chłopięcych w Piłce Nożnej.

Reklama

Organizator wydarzenia, Poznański Chór Chłopięcy kierowany przez Jacka Sykulskiego, zaprosił sześć zespołów zagranicznych: Trinity Boys Choir z Wielkiej Brytanii, Czeski Chór Chłopięcy Boni Pueri, Chór Chłopięcy Azuoliukas z Litwy, Chór Chłopięcy Szkoły Muzycznej im. Jazepsa Medinsa z Łotwy, a także białoruską Kapelę Khloptchikau (Białoruś) i fiński Chór Chłopięcy Pirkanpojat z Tampere.

W festiwalu, poza gospodarzami, wezmą też udział dwa inne zespoły z Poznania: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki i Poznański Chór Katedralny.

Zespoły będą koncertować zarówno w Poznaniu, jak i w innych miejscowościach Wielkopolski, m.in. w Koninie, Kościanie, Wrześni, Turku i Nowym Tomyślu.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Jacek Sykulski, dużym zainteresowaniem cieszy się wtorkowy koncert w kościele franciszkanów na Placu Bernardyńskim, z udziałem finalistów programu "Mam talent", braci Marcela i Nikodema Legunów.

"Wybraliśmy się do Kołobrzegu, żeby posłuchać, jak bracia prezentują się na żywo. Chłopcy zaprezentowali nam trzygodzinny recital, prowadząc swoisty barokowy dyskurs, co nam bardzo zaimponowało. Podczas koncertu pojawią się utwory, które zostały zaaranżowane specjalnie dla nich" - powiedział.W programie festiwalu znalazły się także: sobotni koncert finałowy, podczas którego w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza zostanie wykonana Wielka Msza c-moll Mozarta, oraz zamykający festiwal niedzielny V Koncert Charytatywny "Szczęście dla Tosi", z udziałem Poznańskiego Chóru Chłopięcego i angielskiego zespołu, Trinity Boys Choir. Po koncertach wolontariusze będą kwestować na rzecz półtorarocznej Tosi, która cierpi na nowotwór gałek ocznych.

Międzynarodowy Festiwal Chórów Chłopięcych jest kontynuacją festiwali zapoczątkowanych w latach 60. XX w przez Jerzego Kurczewskiego - założyciela Poznańskiego Chóru Chłopięcego. 8. edycja festiwalu miała miejsce w 2008 roku.

Reklama

Poznański Chór Chłopięcy został założony w 2003 roku. Nawiązuje do tradycji zespołu założonego przez Jerzego Kurczewskiego w 1945 roku. Chór koncertował ponad 2200 razy w wielu krajach na czterech kontynentach. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, nagrał wiele płyt. W latach 1992-2003 działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy - Polskie Słowiki.

Marcel i Nikodem Legunowie urodzili się w 1993 roku, edukację muzyczną rozpoczęli gdy mieli po 3 lata. Pięć lat później zostali członkami chóru Cantate Deo w Koszalinie. W 2005 roku rozpoczęli edukację w prestiżowej szkole Wiener Sangerknaben w Wiedniu, występowali w Europie, USA, Ameryce Łacińskiej i Japonii.