"Nagroda została przyznana "za stworzenie nowej oryginalnej jakości na polskiej scenie muzycznej - autonomicznego świata, w którym nic nie jest oczywiste; za niezwykły głos i intrygujące dźwięki, za stylową i niezwykle wciągającą zabawę w mieszanie konwencji muzycznych, za fantazję, groteskę, wariactwo i bezkompromisowość; za to, że zarówno płyty, jak i koncerty trzymają w napięciu od początku do końca i pełne są nieoczekiwanych zwrotów akcji; za nieokiełznaną gonitwę pomysłów i za to, że w tym szaleństwie jest metoda. I za tajemnicę, która powinna być istotą każdej sztuki" - poinformował Mariusz Składanowski, dziennikarz muzyczny, reprezentujący jury.

Reklama

Nagrodą im. Ciechowskiego miasto upamiętnia co roku postać związanego z Toruniem, zmarłego w 2001 r. lidera Republiki. Wyróżnienie przyznawane jest młodym twórcom za dokonania w minionym sezonie, a honorowane są osobowości artystyczne, czerpiące inspirację z różnych dziedzin sztuki.Zespół Paristetris tworzą: wokalistka Candelaria Saenz Valiente oraz Marcin Masecki, Macio Moretti, Bartek Magneto. Perkusista i grający na instrumentach elektronicznych Macio Moretti (Maciej Moruś) współpracował m.in. ze Starymi Singers i Mitch and Mitch. Jazzowy i klasyczny pianista Marcin Masecki znany jest przede wszystkim z "Pink Freud" Wojciecha Mazolewskiego, a także projektu "Męska Muzyka" Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Emade.

Pochodząca z Argentyny wokalistka Candelaria Saenz Valiente jest z wykształcenia reżyserem i malarką, a prywatnie żoną Marcina Maseckiego. Oprócz udziału w projekcie Paristetris, śpiewała m.in. standardy jazzowe i bluesowe. 14 listopada na rynku pojawił się drugi krążek Paristetris "Honey Darlin".

Nagroda w wysokości 15 tys. zł wręczona zostanie 18 grudnia, podczas Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Klubie "Od Nowa" w Toruniu. To tu Republika zaczynała niegdyś swoją muzyczną karierę.W minionych latach nagrodę im. Ciechowskiego otrzymali: Paulina Bisztyga, Konrad Niewolski, Piotr Rogucki, Joanna Piwowar, Zespół Filmowy Paladino, Galeria Rusz, Lao Che oraz Pustki. Kapitułę nagrody tworzą: Leszek Biolik - muzyk rockowy, Zbigniew Derkowski - przedstawiciel prezydenta Torunia, Zbigniew Krzywański - muzyk, kompozytor, współzałożyciel zespołu Republika, Marek Niedźwiecki - dziennikarz radiowy, Andrzej Świetlik - artysta fotografik, Jerzy Tolak - menadżer zespołu Republika i Mariusz Składanowski - dziennikarz radiowy.