Od początku kariery nazywani są angielską odpowiedzią na Interpol – w tym roku, w ramach Coke Live Music Festival, zagrają na tej samej scenie co nowojorczycy.

Grupa Editors powstała dekadę temu w angielskim Birmingham. Początkowo grali jako Pilot i The Pride, ale po podpisaniu kontraktu płytowego zmienili nazwę. Ich album "The Back Room" okrzyknięty został jednym z najważniejszych debiutów 2005 roku. Chwalono świadome nawiązania do Joy Division, sekcję rytmiczną i charakterystyczny baryton Toma Smitha oraz przebojowość singli z "Munich" i "Blood" na czele. Płyta nominowana została do Mercury Music Prize.

Reklama

Kolejne dwa lata Editors spędzili w trasie, nagrywając jednocześnie materiał na "An End Has A Start". W Wielkiej Brytanii album już w dniu premiery pokrył się platyną, jednocześnie przynosząc zespołowi pierwszy numer jeden na liście najchętniej kupowanych płyt.

Jesienią 2009 roku zespół wydał krążek numer trzy – "In This Light And On This Evening". Pierwsze single – "Papillon" i "You Don’t Know Love" wprawiły fanów w konsternację, ale tylko chwilową. Album zgodnie uznawany jest za najdoroślejszą propozycję zespołu, który nie bał się poświęcić radiowej popularności na rzecz mniej tradycyjnej struktury piosenek czy nawet flirtu z industrialem.

Zespół odwiedzi nasz kraj jeszcze przed premierą czwartej płyty. 20 sierpnia Editors zagrają na Coke Live Music Festival.