Nowa kategoria MTV to ukłon w stronę artystów, którzy oprócz dostarczania rozrywki, chcą także edukować. To nagroda adresowana do artystów, którzy zwracają uwagę na zagrożenia, z jakimi współcześnie zmagają się młodzi ludzie.

Reklama

Reprezentujący MTV Stephen Friedman podkreśla, że ostatnio coraz częściej muzycy wypowiadają się w swojej twórczości na temat negatywnych zjawisk społecznych.

"Przez ostatni rok wielu artystów postanowiło w oparciu o własne doświadczenia poruszyć istotne kwestie społeczne. Stworzone przez nich teledyski mają ogromną siłę i inspirują miliony fanów" – powiedział Friedman.

Szansę na zdobycie nagrody ma m.in. Lady Gaga, która w klipie do "Born This Way" manifestuje potrzebę równości ludzi bez względu na orientację seksualną. Kandyduje też Pink, której utwór "F****n Perfect" to krytyka obsesyjnej pogoni kobiet za ideałami piękna, promowanymi przez media.

Wśród pozostałych nominowanych znaleźli się Eminem i Rihanna za "Love The Way You Lie", Rise Against za "Make It Stop (September's Children)" oraz Taylor Swift za "Mean".

To nie pierwsza tego typu działalność prospołeczna MTV. Od 2009 roku stacja prowadzi akcję "A Thin Line" skierowaną przeciwko zjawisku cyberprzemocy.

Wręczenie nagród VMA odbędzie się 28 sierpnia w Los Angeles. W tym roku największą szansę na wygraną ma Katy Perry (dziewięć nominacji) oraz Adele i Kanye West (siedem nominacji).