Od wydania ostatniej płyty Red Hot Chili Peppers, zatytułowanej "Stadium Arcadium", minęło 5 lat. Przez ten czas zespół zawiesił działalność, reaktywował się i zmienił gitarzystę. W tym miesiącu, w sprzedaży pojawi się najnowszy album kalifornijskiego kwartetu – "I'm with you".

Reklama

Płyta trafi na półki sklepowe w Polsce, Niemczech i w Wielkiej Brytanii 29 sierpnia. Dzień później odbędzie się jej premiera w USA i Kanadzie. Na album ma się składać 11 piosenek. W połowie lipca pojawił się promocyjny singiel "The Adventures of Rain Dance Maggie", który w serwisie YouTube ma już 2,1 mln odsłuchań. Producentem płyty jest, podobnie jak w wypadku kilku poprzednich albumów, Rick Rubin.

W odróżnieniu od większość poprzednich albumów, tytuł płyty nie pochodzi od tytułu żadnej z zawartych na niej piosenek.

"Mieliśmy kilka koncepcji na nazwę tej płyty. Wszystkie były związane z tytułami piosenek, ale kiedy powiedzieliśmy o tym naszemu producentowi, on stwierdził, że wygląda to tak, jakbyśmy nie mieli żadnych innych pomysłów. Zaczęliśmy więc poszukiwać nowych tytułów, jednak wydawały nam się kiepskie" – powiedział w wywiadzie dla MTV Anthony Kiedis, wokalista grupy – "W końcu pewnego dnia, Josh (Josh Klinghoffer, gitarzysta grupy – red.) przyszedł, napisał coś na kawałku papieru i podsunął mi to. Było tam napisane >>I'm with you<<. Uznaliśmy, że to właśnie będzie tytuł płyty. To dobry tytuł, oddaje to, w jakim punkcie jest teraz cały zespół" – dodał Kiedis.Największą zmianą jest jednak nowy skład, w jakim grupa nagrała album. Miejsce dotychczasowego gitarzysty, Johna Frusciante, zajął Josh Klinghoffer.

Jest to już drugi raz, kiedy Frusciante odszedł z zespołu. Po raz pierwszy, muzyk opuścił RHCP w 1992 r. Przyczyną było uzależnienie od narkotyków. Jego miejsce zajął wówczas gitarzysta Jane's Addiction, Dave Navarro, który nagrał z RHCP jeden album – "One Hot Minute". W 1998 r. Navarro opuścił jednak zespół, a na jego miejsce powrócił Frusciante.

Warner Music Poland

Frusciante odszedł z zespołu po raz drugi w 2008 r., po zakończeniu trasy promocyjnej "Stadium Arcadium". Podczas tej trasy, w lipcu 2007 r., zespół zagrał też w Polsce, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Był to pierwszy i jak dotąd ostatni koncert grupy w Polsce.

Reklama

"Przez 12 lat grania zmieniłem się jako osoba i artysta do tego stopnia, że tworzenie tego, co robiłem dotychczas z Red Hot Chili Peppers, byłoby sprzeczne z moim charakterem. Nie było innej możliwości, niż odejść" – oznajmił Fruciante w oficjalnym oświadczeniu. Jego miejsce zajął Klinghoffer, z którym Frusciante nagrywał już swoje albumy solowe. "I'm with you" nagrane jest już w całości z nowym gitarzystą.

W październiku zespół ma wyruszyć na tournee promocyjne płyty po Europie. W planach grupy są koncerty m.in. w Niemczech, Francji, Danii i we Włoszech.

Warner Music Poland