Avril Lavigne, córka pracownika firmy telekomunikacyjnej i gospodyni domowej, przyszła na świat w Belleville, Ontario w Kanadzie. Dzieciństwo spędziła w pobliskim Napanee.

Jako mała dziewczynka interesowała się hokejem, baseballem i jazdą na deskorolce. Była chłopczycą, co później wykorzystywała do stworzenia swojego scenicznego wizerunku.

Jako dziesięciolatka zadebiutowała solowym występem w chórze kościelnym i od tego czasu zaczęła pobierać lekcje śpiewu oraz gry na gitarze. W wieku 14 lat wygrała konkurs muzyczny, w którym nagrodą był występ w duecie z Shanią Twain, jedną z jej ówczesnych idolek.

Niedługo potem zaśpiewała razem z kanadyjskim piosenkarzem Stephenem Meddem, który wydał płytę zatytułowaną "My Window to You". Wkrótce Avril nawiązała współpracę z amerykańską wytwórnią Artista i wyjechała do USA. Dziewczyna postawiła wszystko na jedną kartę – porzuciła swoje dotychczasowe życie w Kanadzie, zrezygnowała ze szkoły i zaczęła pracować nad debiutancką płytą w Los Angeles.

Odważna decyzja opłaciła się Lavigne. Wydany w 2002 roku album "Let go" z utworami autorstwa wokalistki został fenomenalnie przyjęty przez publiczność i krytyków. Kanadyjka otrzymała 4 nominacje do nagrody Grammy i sprzedała ponad 17 mln egzemplarzy płyty. Świat pokochał zbuntowaną chłopczycę, która z mocnym makijażem na oczach, ubrana na czarno i ze sznurówkami na rękach śpiewała o rozterkach sercowych nastolatków.

Jej kolejny album, "Under My Skin" z takimi przebojami jak "My Happy Ending" i "Nobody's Home" ujawnił cięższą, zbliżoną do rocka alternatywnego tendencję w brzmieniu Avril.


W 2007 roku ukazała się płyta "The Best Damn Thing" z przebojem "Girlfriend" będącym, ze względu na liczne przekleństwa, jednym z czterech ocenzurowanych kawałków na krążku. "Girlfriend" to również piosenka, która zapewniła Avril pierwsze miejsce na światowej liście pobrań muzyki w formacie elektronicznym. Utwór ściągano z sieci ponad 7,3 mln razy.

Ostatni album wokalistki, "Goodby Lullaby" ukazał się w marcu tego roku i dotarł na 4. miejsce najlepiej sprzedających się albumów notowania magazynu "Billboard".

Ogromy sukces Avril Lavigne zawdzięcza nie tylko swojej muzyce, ale również charakterystycznemu stylowi ubierania, za którym podążają nastolatki na całym świecie. Dlatego też, zafascynowana modą artystka zdecydowała się otworzyć własną linię ubrań dla dziewczyn, którą nazwała Abbey Dawn.

Avril Lavigne dwukrotnie występowała w Polsce. W 2005 roku Lavigne zagrała koncert w Katowickim Spodku. W 2008 ponownie przybyła do Polski w ramach trasy The Best Damn Tour, do Hali Stulecia we Wrocławiu.