Kapituła przyznała nagrodę Julii Marcell "za hipnotyzujący głos, który potrafi oddawać, ale i wyzwalać w odbiorcy najbardziej intymne uczucia, za poszukiwania nowych środków wyrazu, za muzyczną erudycję, wszechstronność i perfekcyjną wręcz dbałość nie tylko o każdy dźwięk, ale i każdy element tej wyjątkowej artystycznej wizji, za stworzenie opartej na rytmie niezwykle oryginalnej przestrzeni muzycznej, która wprowadza odbiorców w niemalże pierwotny trans".

Reklama

Nagrodą im. Ciechowskiego honorowani są za dokonania minionego roku młodzi twórcy, którzy są osobowościami artystycznymi, czerpiącymi w swej twórczości inspirację z różnych dziedzin sztuki.

Julia Marcell (właściwie Julia Górniewicz) jest polską piosenkarką, pianistką, skrzypaczką i kompozytorką, która mieszka i nagrywa w Niemczech. Śpiewa utwory punkowe w aranżacjach akustycznych opartych na fortepianie i kwartecie smyczkowym.

Artystka ma w swoim dorobku ma minialbum "Storm" (2007) i album "It Might Like You" (2008). Obecnie kontynuuje rozpoczętą w 2010 r. trasę koncertową, wiodącą przez Niemcy, Stany Zjednoczone, Czechy, Finlandię i Polskę.

Reklama

Laureatkę nagrody wybrała kapituła w składzie: muzyk rockowy Leszek Biolik, przedstawiciel prezydenta Torunia Zbigniew Derkowski, muzyk, kompozytor, współzałożyciel zespołu Republika Zbigniew Krzywański, dziennikarz radiowy Marek Niedźwiecki, artysta fotografik Andrzej Świetlik, menadżer Republiki Jerzy Tolak i dziennikarz radiowy Mariusz Składanowski.

Nagrodę w wysokości 15 tys. zł Marcell odbierze 7 grudnia 2011 r. podczas Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie studenckim "Od Nowa".

W poprzednich latach nagrodę im. Ciechowskiego otrzymali: Paulina Bisztyga, Konrad Niewolski, Piotr Rogucki, Joanna Piwowar, Zespół Filmowy Paladino, Galeria Rusz, Lao Che, Pustki oraz Paris Tetris.

Grzegorz Ciechowski, założyciel i lider Republiki urodził się w 1957 r., a zmarł w 2001 r.