Jej występ na Eurowizji w 1994 roku, związki ze znanymi Polakami, ślub a potem rozwód z Darkiem Krupą, narodziny syna Alana, słynne wykonanie "Mazurka Dąbrowskiego" w Korei, współpraca z Mają Sablewską, występ w "Tańcu z gwiazdami" – życie Edyty Górniak, niekwestionowanej diwy polskiego show biznesu, nieustannie od ponad 20 lat śledzi cała Polska.

Reklama

Górniak urodziła się 14.listopada 1972 roku, w niewielkiej miejscowości Ziębice nad Dolnym Śląsku. Piosenkarka dorastała w ubóstwie, a jej dzieciństwo nie należało do szczęśliwych. Gdy miała 5 lat rodzinę zostawił ojciec Edyty. Matka szybko związała się z innym mężczyzną, z którym przyszła gwiazda nie mogła znaleźć wspólnego języka. W późniejszych latach piosenkarka wspominała w wywiadach o trudach tamtych lat.

W 1989 roku, Górniak wystąpiła na Festiwalu w Opolu na "Debiutach", gdzie zdobyła wyróżnienie za wykonanie piosenki "Zły chłopak" z repertuaru Lory Szafran. Po pierwszym sukcesie muzycznym, młoda Edyta postanowiła porzucić edukację w technikum ogrodniczo-pszczelarskim na rzecz kariery scenicznej.

Od tego czasu występowała w najsłynniejszym polskim musicalu "Metro" oraz innych przedstawieniach muzycznych, w między czasie nagrywając muzykę m.in. z Piotrem Rubikiem.

Przełomowym momentem w karierze piosenkarki był jej występ w konkursie Eurowizji w 1994 roku. Górniak reprezentowała Polskę z piosenką "To nie ja", z którą zajęła drugie miejsce, przegrywając rywalizację jedynie z Irlandczykami, gospodarzami konkursu.Po sukcesie na Eurowizji, Górniak wydała debiutancki album "Dotyk", za który została nagrodzona nagrodą Fryderyka. W kolejnych latach gwiazda starała się zaistnieć na światowym rynku muzycznym. Podpisała kontrakt z wytwórnią EMI International. W 1997 roku wydała swój pierwszy anglojęzyczny album "Edyta Górniak", który zdobył umiarkowaną popularność zagranicą.

W między czasie piosenkarka nagrała w duecie z Mietkiem Szcześniakiem "Dumkę na dwa serca" do filmu Jerzego Hoffmana – "Ogniem i Mieczem". Utwór stał się przebojem w kraju.

W 2002 roku ukazała się jej kolejna płyta – "Perła", na której znalazły się takie przeboje, jak "Nie proszę o więcej" i "Jak najdalej". W tym samym roku Górniak wykonała polski hymn podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Jej występ wzbudził mieszane uczucia, wokaliska była nawet krytykowana i wyśmiewana za bardzo oryginalną interpretację "Mazurka Dąbrowskiego".

W kolejnym roku Górniak wydała jeszcze jeden anglojęzyczny album - "Invisible", ale na polskojęzyczny krążek fani wokalistki byli zmuszeni czekać aż pięć lat. W 2007 roku powróciła do rozgłośni radiowych z krążkiem "E-K-G". Album szybko okrył się platyną a piosenkarka powróciła na pierwsze strony gazet.

W ostatnich latach w życiu Edyty Górniak miało miejsce wiele zawirowań, które nie pozwalały artystce powtórzyć muzycznych sukcesów sprzed lat. Gwiazda przez rok pracowała z menedżerką Mają Sablewską, ale ich współpraca nie przyniosła żadnych efektów i ostatecznie panie rozstały się na początku 2011 roku.

Od tej pory wokalistka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Zaczęła samodzielnie pracować nad nowymi utworami. W czerwcu ukazał się jej nowy singiel "On the Run". Następnie sama wyreżyserowała teledysk do kawałka "Teraz-tu", który jest przedsmakiem kolejnej płyty artystki.

W listopadzie Edyta Górniak zapowiedziała, że długo wyczekiwany, jej najnowszy album ukaże się 14 lutego 2012 roku.