John Winston Ono Lennon urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Opuszczony przez ojca, osierocony przez matkę, wychowywany był przez ciotkę Mimi, która często mu powtarzała:"Gitara to piękna rzecz, ale pamiętaj, że nie zapewni ci chleba". Po pierwszych sukcesach The Beatles Lennon zafundował ciotce dom. Nad wejściem wbudowana została gitara z widocznym mottem ciotki...

Reklama

Utalentowany plastycznie Lennon rozpoczął naukę w Liverpool Art College. Jednak dość szybko przeniósł się do Quarry Bank Grammar. Tam też założył tam w połowie lat 50. pierwszy zespół – The Quarry Men, przemianowany później na The Beatles.

Do Lennona dołączyli Paul Mc Cartney, George Harrison i Pete Best, perkusista którego przy pierwszych nagraniach zespołu zastąpił Ringo Starr. Wkrótce świat usłyszał pierwszy przebój grupy – "Love me do".

"Bajeczna czwórka" z Liverpoolu, stała się najlepszym towarem eksportowym Anglii, a ich kolejne nagrania okupowały pierwsze miejsca list przebojów w Europie i w USA. Tłumy na koncertach, zbiorowa histeria wielbicieli i wielbicielek, po raz pierwszy w historii muzy pop na taka skalę. Również Polski nie ominęła moda na The Beatles: gitary, fryzury, marynarki ze stójką i buty beatlesówki były niezbędnym atrybutem każdego fana ich muzyki.

W krótkim czasie grupa nagrała albumy, które stały sie kamieniami milowymi muzyki pop i rock: "Revolver", "Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band", "The Beatles" (White Album), "Abbey Road".

Reklama

W 1969 roku Lennon postanowił opuścić zespół. Głównym powodem odejścia miała być niechęć innych muzyków zespołu do japońskiej artystki Yoko Ono, z którą związał się John.

Lennon stał się celebrytą walczącym o pokój na Ziemi. Słynna była jego akcja – happening "bed-in" w 1969. W pokoju hotelowym jednego z amsterdamskich hoteli, przez tydzień Lennon i Ono nie wychodzili z łóżka, urządzając konferencje prasowe, na temat możliwości doprowadzenia do ogólnoświatowego pokoju. Symbolem tamtych czasów stała sie piosenka "Give Peace a Chance".

W połowie lat 70. Lennon zamilkł. Przestał koncertować, nie nagrywał nowych płyt. Spowodowane to było nadużywaniem alkoholu i narkotyków oraz kryzysem związku z Yoko. Powrót nastąpił na początku lat 80. Nowy album "Double Fantasy" promował singiel o znamiennym tytule - "Just Like Starting Over". Ale zacząć wszystkiego od początku Lennon już nie zdążył.