Kariera Patti Smith trwa już ponad 40 lat. W między czasie artystka wydała 11 albumów studyjnych, wylansowała kilka przebojów oraz wydała książkę, która okazała się bestsellerem.

Reklama

Smith debiutowała w 1975 roku płytą "Horses", która do dzisiaj pozostaje najważniejszym krążkiem w jej dorobku. Album był połączeniem punk rocka z feministyczną poezją, co stało się stałym elementem twórczości Smith.

Jednym z największych osiągnięć muzycznych Patti Smith było wydanie w 1998 roku singla "Because The Night" napisanego wraz z Brucem Springsteenem. Piosenka szybko stała się przebojem a w kolejnych latach doczekała się kilku coverów. W późniejszych latach Smith wydała jeszcze wiele singli, które również zdobywały dużą popularność, m.in. "1959", "Glitter In The Eyes", jednak żaden z nich nie powtórzył już sukcesu "Because The Night".

W 2005 Smith została odznaczona orderem "Ordre des Arts et des Lettres" przez francuskiego ministra kultury, a w 2007 została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Jej dyskografię zamyka album "Outside Society", będący składanką osiemnastu największych przebojów artystki z całej kariery muzycznej. Do każdej z wybranych przez siebie piosenek Patti napisała krótki komentarz.

Reklama

Smith to nie tylko piosenkarka i kompozytorka, ale również pisarka. W 2010 ukazała się książka Patti "Just Kids", będąca autobiograficznym wspomnieniem na temat przyjaźni ze słynnym fotografem, Robertem Mapplethorpem. Obecnie Smith pracuje nad ekranizacją książki.