Brytyjski skrzypek, znany z interpretacji muzyki klasycznej, tym razem gra z kwintetem jazzowym. The Nigel Kennedy Quintet tworzą obok skrzypka, polscy i brytyjscy muzycy.

W trakcie Festiwalu odbędzie się finał internetowego konkursu muzycznego, którego zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Ubiegać się będzie o nią 16-tka finalistów, wśród których są m.in. zespoły Orchid, Sofa, Kosmofski, Bisquit, Husky, Blade oraz Dominika Zioło. W sumie przez pięć dni na festiwalu zagra
kilkudziesięciu wykonawców.

W środę z koncertem wystąpi znakomity skrzypek jazzowy Michał Urbaniaka oraz wykonawcy sceny hip-hopu, m.in. O.S.T.R, Luc, Afront. Następnego dnia zagra Wojciecha Waglewskiego, który wystąpi z zespołami Voo Voo, Osjan oraz swoimi synami - Fiszem i Emade. Zagrają także najlepsi zagraniczni uczestnicy konkursu.

21 września wystąpi po raz pierwszy w Polsce główna gwiazda Festiwalu - brytyjskie trio Sugababes znane m.in. z takich hitów jak "Push the button" czy "Walk this way". Występ gwiazdy poprzedzi koncert Reni Jusis i Ewelina Flinta.

Festiwal zakończy w sobotę koncert 16 finalistów konkursu Vena 2007 oraz innej gwiazdy imprezy - amerykańskiego zespołu Fun Lovin' Criminals.

Istotną częścią festiwalu są warsztaty, które przez kilka dni prowadzić będą znakomici muzycy - Marek Raduli, Krzysztof Ścierański i Tomasz Łosowski.

Vena to pierwszy w Polsce konkurs muzyczny, dla którego jedynym forum rejestracji i oceny muzyki jest internet. Jego ideą - według organizatorów - było stworzenie obiektywnego i niezależnego konkursu, w którym młode zespoły mogły konkurować z profesjonalnymi i znanymi wykonawcami. Na tegoroczny konkurs zgłoszono ponad 700 utworów, nie tylko z Polski, ale także z 16 krajów świata, m.in. Francji, Anglii, Libanu i Australii.

Utwory oceniali jurorzy, którzy w internetowym głosowaniu przyznawali punkty utworom nie znając ich autorw i wykonawców. W tym roku swoich faworytów wybierali także internauci. W tym roku do finału zakwalifikowano wyjątkowo liczną grupę, bo aż 16 wykonawców.

Większość festiwalowych koncertów odbywać się będzie w hali filmowej Toya, a koncert Sugababes - w łódzkiej hali sportowej. Budżet imprezy wynosi ok. 3 mln zł.

Jednym z głównych organizatorów festiwalu jest Fundacja Kultury i Sportu Vena, której celem statutowym jest wspieranie młodych talentów i działalność wydawniczo-koncertowa. Pierwszy konkurs Vena Festiwal 2005 wygrała wokalistka Monika Ulrik, w ubiegłym roku triumfował zespół Ambulans.


Reklama