To już czternasta edycja nagród przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej. Zwycięzców 29 kategorii poznamy 7 kwietnia w Warszawie.

Reklama

Na razie wiadomo tylko, że specjalne Złote Fryderyki otrzymają w kategorii muzyki jazzowej - Jerzy Duduś Matuszkiewicz oraz - w kategorii muzyki klasycznej - dyrektor Opery Wrocławskiej - Ewa Michnik.

Nosowska i Hey, będą walczyć o statuetki m.in.: dla autora roku, kompozytora roku, wokalistki roku, grupy roku i albumu roku. Zespół otrzymał też 2 nominacje w kategorii piosenka roku oraz 3 w kategorii produkcja muzyczna.

Duże szanse na nagrody mają również Maciej Maleńczuk i Wojciech Waglewski - nominowani w ośmiu kategoriach. Muzycy będą rywalizować o laury m.in. dla autora i kompozytora roku.

Najważniejsze nominacje

Wokalistka roku

Kasia Cerekwicka, Ania Dąbrowska, Natalia Kukulska, Katarzyna Nosowska i Aga Zaryan.

Wokalista roku

Piotr Kupicha, Tomasz Lipnicki, Maciej Maleńczuk, Adam Nowak i Wojciech Waglewski.

Grupa roku

Reklama

Feel, Hey, Myslovitz, Pogodno i Raz Dwa Trzy.

Piosenka roku

"A gdy jest już ciemno" (Feel), "Sic! MTV Unplugged" (Hey), "Sexi Flexi" (Natalia Kukulska), "Era Retuszera" (Nosowska) i "Koledzy" (Maleńczuk&Waglewski).

Po raz pierwszy w historii Fryderyków również fani będą mogli decydować o tym, kto otrzyma statuetkę w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Publiczność będzie głosować sms-owo.

Wręczenie Fryderyków odbędzie się - podobnie jak w roku ubiegłym - w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie (kategoria muzyki rozrywkowej) oraz w położonej nieopodal Bazylice oo. Salezjanów (kategorie muzyki klasycznej i jazzowej)