24-letnia artystka zwyciężyła w trzech z czterech najbardziej prestiżowych kategorii. Uznano ją za najlepszą wśród nowych artystów, a jej utwór "Rehab" - za nagranie oraz piosenkę roku. Dalsze dwie nagrody przypadły jej za najlepszą wokalną płytę pop i wokalne solowe wykonanie kobiece w muzyce pop.

Czwartą z najważniejszych nagród, w kategorii "płyta roku", zdobył niespodziewanie Herbie Hancock za album "River: The Joni Letters".

Winehouse, która była jedną z faworytek tegorocznej edycji nagród, nie przyjechała na uroczystość z powodu kłopotów z wizą amerykańską, spowodowanych przez jej wcześniejsze aresztowanie w Norwegii za posiadanie marihuany.

Artysta, który prowadził w nominacjach, raper Kanye West, ostatecznie zdobył cztery statuetki. Jego płyta "Graduation" została najlepszym albumem rap, a utwór "Good Life" - najlepszą piosenką rap. Uhonorowano go też za najlepsze wykonanie rap solowe (piosenka "Stronger") i w duecie (utwór "Southside").

Nagroda Grammy jest przyznawana przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji w USA, za wyróżniające się osiągnięcia w muzyce rozrywkowej. Jest jedną z trzech najbardziej znaczących nagród muzycznych przyznawanych co rok.

Nagroda wzięła swoją nazwę od statuetki przyznawanej artystom w formie małego pozłacanego gramofonu. Grammy jest przyznawana w 105 kategoriach i w ponad 30 różnych gatunkach muzycznych.