Wiedeński Kuenstlerhaus stawia na interaktywność. Zwiedzający wystawę "Serce: trawa" mogą wcielić się w piłkarzy, kibiców a nawet komentatorow sportowych. Miejsca jest pod dostatkiem. Ekspozycja zajmuje ponad dwa tysiące metrów kwadratowych. Przy okazji można sobie zrobić powtórkę z ostatnich 30 lat historii europejskiego futbolu.

Złote (dla Austriaków) czasy Wunderteamu z lat 20. i 30. minionego wieku już przypomina Muzeum Wiedeńskie. Główną atrakcją wystawy "Dokąd leci piłka" jest obraz Paula Meissnera zatytułowany, jakżeby inaczej, "Wunderteam". Jego widok z pewnością pokrzepi serca gospodarzy, powszechnie uważanych za outsiderów nadchodzących mistrzostw.

Nawet czcigodne Kunsthistorische Museum nie oparło sie futbolowej gorączce. Na czas mistrzostw (7-29 czerwca) mottem bezcennej kolekcji sztuki dawnej będzie hasło "Jesteśmy mistrzami Europy". Program, przygotowany przez muzeum zawiera tak intrygujące pozycje jak: "Wspaniali mężczyźni", "Seks - cóż za słodki sport" , "Uzbrojony i gotowy do turnieju" czy "Największe faule w historii sztuki". W ofercie są też międzynarodowe mecze: Belgii z Holandią czyli "Gwiazda trenerska Rubens kontra światowej klasy bramkarz Rembrandt", Włochów z Niemcami czyli "Waleczne serce Rafael kontra Albrecht 'Magic' Duerer" i tak dalej.

Austriacki Kościół równiez postanowił udowodnić, że trzyma ręke na pulsie wydarzeń. Przy wiedeńskiej katedrze św.Szczepana za tydzień zostanie otwarta ekspozycja: "Bohaterowie-Święci-Napastnicy". Piłkarskie akcesoria, wymieszane z relikwiami i sztuka sakralną podkreślą, oczywiste dla wszystkich, związki między religią i sportem.