Od środy ze strony internetowej Noir Desir można ściągnąć za darmo dwa kawałki zespołu: "Gagnants/Perdants" (Przegrani/Zwycięzcy) oraz cover piosenki z czasów Komuny Paryskiej "Le temps de cerises" (Czas czereśni).

„Pierwszy utwór jest komentarzem do aktualnego kryzysu finansowego... Było więc niemożliwe czekać z jego premierą” - tłumaczą muzycy na swojej stronie. Tymczasem nagły powrót "Noir Desir" podzielił francuską społeczność internetową ze względu na postać jego lidera.

W lipcu 2003 r. Cantat, przebywając w hotelu w Wilnie ze swoją partnerką, aktorką Marie Trintignant dotkliwie ją pobił. Dziewczyna doznała poważnego urazu głowy, w efekcie którego zapadła w śpiączkę i po kilku dniach pobytu w szpitalu zmarła. Cantata skazano na 8 lat pozbawienia wolności, a cały proces był szeroko komentowany w mediach. Wyrok został uzasadniony tym, że muzyk wyraził skruchę i w trakcie wypadku był ponoć pod wpływem narkotyków. Po odsiedzeniu 4 lat w więzieniu w Tuluzie, Cantat został warunkowo zwolniony.

Zarówno podczas pobytu muzyka za kratkami, jak i po jego wyjściu na wolność członkowie zespołu dawali do zrozumienia, że zamierzają dalej działać. Umieszczenie w internecie nowych piosenek wznowiło jednak kontrowersje wokół Cantata, a jego powrót wywołał burzliwą dyskusję, m.in. na forum dziennika "Le Parisien". Większość internautów wyraziła oburzenie, że Cantat próbuje wskrzesić swoją karierę, odsiedziawszy zaledwie połowę wyroku. Część jednak pochwaliła decyzję "Noir Desir" i z sentymentem wspominała charakterystyczne brzmienie grupy nazywanej swego czasu "muzycznym sumieniem Francji".