Na płycie, wydanej przez renomowaną wytwórnię Deutsche Grammophon, znajduje się dwanaście pieśni skomponowanych do wierszy Karola Wojtyły, takich jak "Miłość", "Wolność", "Matka" i "Myśląc o ojczyźnie". Artysta nagrał ją z London Symphony Orchestra.

Reklama

Na konferencji prasowej w Watykanie 67-letni Domingo podkreślił, że album jest jego hołdem na polskiego papieża. O swym zamiarze nagrania pieśni tenor powiedział Janowi Pawłowi II w 2004 roku, podczas ostatniego spotkania z nim w Watykanie. Papież miał pochwalić ten pomysł.

"W tym wielkim człowieku widziałem świętego" - wyznał Domingo - "Zawsze widziałem w nim tę jego wielką dobroć, te wspaniałe oczy". Podkreślił, że najpiękniejsze wspomnienia zachował z chwil, kiedy mógł przyglądać się spotkaniom Jana Pawła II z dziećmi i temu, jak papież się do nich zwracał.

W czasie konferencji prasowej hiszpański tenor czytał po włosku obszerne fragmenty wierszy polskiego papieża, wyrażając podziw dla ich siły i głębi. "Te wiersze nas poruszają, wzbudzają wielkie emocje" - mówił. Ze wzruszeniem opowiadał o swym koncercie w Warszawie w rocznicę śmierci papieża w 2006 roku, kiedy dyrygował "Messa da Requiem" Giuseppe Verdiego. Zapewnił, że było to dla niego wielkie przeżycie.

Domingo poinformował, że jeden z dziesięciu koncertów na świecie, na których zaprezentuje pieśni, odbędzie się w Polsce, pod gołym niebem. Jako jego miejsce wskazał Łagiewniki pod Krakowem.