W zbiorach jasnogórskich odnaleziono 18 partytur sygnowanych nazwiskiem Mozarta. W czterech przypadkach stwierdzono już, że autorami byli inni kompozytorzy. Partytury zachowały się dzięki kopiom sporządzonym przez paulinów na potrzeby miejscowej kapeli.

Jeden z tych - nieznanych dotąd utworów - aria na sopran i klarnet koncertujący: "Jesu Dulcis Memoria", został wykonany w maju podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie. Muzykolodzy orzekli jednak niedawno, że nie jest on taki nieznany i pochodzi z opery "Łaskawość Tytusa", jednego z ostatnich dzieł Mozarta.

Problemy z identyfikacją wynikają z faktu, że słynny kompozytor, choć żył krótko, stworzył aż 626 utworów muzycznych. Odnalezione w archiwum jasnogórskiego klasztoru partytury zagra Morphing Vienna Chamber Orchestra, pod kierownictwem Tomasza Wabnica, notabene pochodzącego z Częstochowy. Tworzą ją muzycy z 15 krajów świata.

W programie sobotniego koncertu, oprócz arii "Jesu Dulcis Memoria" i prawykonania Partity, są także inne, nieznane dotąd utwory kompozytorów jasnogórskich. Występ, który zarejestruje TVP, uświetnią sopranistka z Pragi Luiza Albrechtova oraz klarnecista Jarosław Podsiadlik.

W posiadaniu paulinów z Jasnej Góry znajduje się największy historyczny zbiór muzyczny w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczy on około trzy tysiące utworów.