Nazwa zespołu pochodzi od słowa tango, w którym zamieniono kolejność sylab zgodnie z regułą verlan, francuskiego slangu, używanego do ukrywania znaczenia słów. Gotan Project stworzyli w 1999 roku Francuz Philippe Cohen Solal, Argentyńczyk Eduardo Makaroff oraz Szwajcar Christoph H. Müller. Debiutancki album, "La Revancha del Tango" (Zemsta Tango) okazał się strzałem w dziesiątkę i sprzedał się w ilości prawie 750 tysięcy egzemplarzy.

Reklama

Piosenka "Santa Maria (del Buen Ayre)" była tłem dla głównej sceny w filmie "Zatańcz ze mną" z Jennifer Lopez i Richardem Gere, znalazła się również na ścieżce dźwiękowej filmu "Wytańczyć Marzenia" z Antonio Banderasem. Muzyka tria pojawiała się również w tak znanych serialach jak "Bez skazy", "Seks w wielkim mieście", czy "Chuck" oraz jako podkład do wielu telewizyjnych reklam.

Ostatnia płyta Gotan Project, „Lunatico”, została nagrana w 2006 roku w miejscu powstania tanga - Buenos Aires. Była hołdem dla Carlosa Gardela, wielkiego śpiewaka tanga, a muzyków Gotan wsparła Nini Flores, znana argentyńska artystka, grająca na bandoneonie oraz hiszpańska wokalistka Cristina Villalonga. Krytycy odnieśli się jednak do niej bez większego entuzjazmu.

W styczniu panowie Solal, Müller i Makarof planują rozpocząć prace nad swoim trzecim albumem. W Polsce Gotan Project zdobył popularność dzięki występowi na festiwalu w Sopocie pięć lat temu. Ostatni raz elektroniczno-taneczne trio koncertowało u nas w zeszłym roku, w stołecznej Sali Kongresowej, tej samej w której zagra 18 grudnia.