Cykl "MORZE MUZYKI" (Szczecin, IX-XII. 2009)

Reklama
  • 9 września, Zamek Książąt Pomorskich - Omar Sosa (wstęp 60 PLN)
  • 10 listopada, Filharmonia Szczecińska - Youn Sun Nah
  • 4 grudnia, Katedra pw. Św. Jakuba - Moya Brennan (członkini irlandzkiej grupy Clannad)

Omar Sosa, pianista i kompozytor kubański, uznawany jest przez krytyków za jedną z najciekawszych i najbardziej wpływowych postaci współczesnego jazzu ze względu na niezwykłe połączenie jazzu z muzyką etniczną, głównie latynoską i afrykańską. Afrykańska rytmika, latynoskie nastroje, improwizacja jazzowa oraz melancholia bluesa "ubarwiona" jest kubańską "buena vista".

Padają porównania zarówno do afro-jazzowych mistrzów Ahmada Jamala i Abullaha Ibrahima, jak również do dawnych i obecnych geniuszy jazzowego fortepianu: Oscara Petersona i Keitha Jarretta. Artysta ma na koncie kilkanaście autorskich płyt, a koncertuje na licznych festiwalach i w słynnych salach na całym świecie.

p

Natomiast Youn Sun Nah krytycy nazywają "koreańską Norah Jones". Nowa gwiazda wokalistyki jazzowej wyrosła w muzycznym domu (córka dyrygenta i śpiewaczki operowej), znakomicie wykształcona w Paryżu (szkoła muzyczna CIM, National Music Institute of Beauvais oraz Nadia and Lili Boulanger Conservatory). Pierwszy etap jej kariery to przede wszystkim rodzinna Korea i Francja. Ostatnie lata przyniosły trasy koncertowe i sukcesy na całym świecie - w USA, Azji oraz całej Europie.

Youn Sun Nah nagrała dotychczas sześć autorskich albumów, wszystkie były bardzo dobrze przyjęte, szczególnie ostatni "Voyage". Wokalistkę wspiera na płycie kwartet znakomitego gitarzysty Ulfa Wakeniusa (artysta ten był przez wiele lat muzycznym partnerem Oscara Petersona), a produkcją płyty zajął się znakomity basista Lars Danielsson (w Polsce znany doskonale, jako współpracownik Leszka Możdżera). "Voyage" to album wyjątkowy. Dominują autorskie kompozycje i teksty Youn Sun Nah. Są na nim zarówno ballady, jak i dobrze znane tematy. Youn Sun Nah będzie gościć w Polsce pierwszy raz.

Moya Brennan to główny głos legendarnej irlandzkiej grupy "Clannad". Historia zespołu sięga początków lat 70-tych i związana jest z rodziną Brennan, a zwłaszcza z dwiema najbardziej utalentowanymi siostrami - starszą Moyą i młodszą, słynną Enyą, która występowała z grupą w latach 1979-1982.

"Clannad" to obok U2 najbardziej rozpoznawalny zespół z Irlandii. Światową popularność przyniosły zespołowi płyty "Magical Ring" (1983), "Legend" 1984 (muzyka do filmu "Robin z Sherwood") oraz "Macalla", na której Moya śpiewa m.in. duet z wokalistą U2 - Bono. Od 1992 roku Moya Brennan prowadzi karierę solową, dotychczas nagrała 10 autorskich albumów.