50 lat temu przy Technikum Handlowym w Szczecinie z okazji 15-lecia szkoły powstał żeński zespół wokalny, który swoją nazwę zaczerpnął od magazynu dla dziewczyn "Filipinka". Szczyt popularności Filipinek przypadł na lata 1963-1965. Oficjalnie zespół zaprzestał działalności w roku 1974. Ich największe przeboje to "Wala twist-ku czci Walentyny Tiereszkowej pierwszej kosmonautki", "Batumi" i "Pożegnanie z zabawkami".

Pomysłodawca filmowej biografii w jednym z wywiadów zdradził - Zainspirował mnie film archiwalny, w którym Filipinki śpiewają piosenki, a w tle jest dużo Szczecina. To był taki moment, w którym wiele dobra w naszym mieście było. Kaskada, gdzie miały studniówkę. Junaki, na których jeżdżą w teledysku. Danzespoła, która specjalnie szyła im kostiumy. Sprawdza się, co wtedy o nich już pisano: że są świadomymi swojego talentu, ale skromnymi i sympatycznymi osobami.

Film będzie miał premierę 25 listopada w Studiu S1 PR Szczecin. Odbędzie się specjalna gala, na której wystąpią Rozczyny (w składzie aktorki Maria Dąbrowska, Marta Malikowska-Szymkiewicz i perkusistka Pogodna Ola Rzepka). Gościem honorowym będą Filipinki, które wciąż mieszkają w Szczecinie. Z projektem związana jest też płyta z piosenkami Filipinek w interpretacjach zespołów związanych ze Szczecinem, m.in. Biff, Rozczyny i Vespa.

p