Podczas Metal Hammer wystąpi 7 zespołów. Oprócz Korn będą to szwedzkie grupy Opeth, Pain of Salvation i Katatonia oraz dwa polskie zespoły - Riverside i Votum.

Reklama

Organizatorzy nie podali jeszcze nazwy siódmego zespołu, który wystąpi podczas festiwalu. "Jest to, póki co, niespodzianka, ale prawdopodobnie lada dzień podamy nazwę tego zespołu"- powiedziała PAP Joanna Szyra z działu promocji agencji Metal Mind Productions, która organizuje imprezę.

Występ Korn będzie częścią trasy promującej ich najnowszy, wydany 12 lipca album "Korn III - Remember Who You Are". Uważany za jednego z protoplastów nurtu nu metal zespół istnieje od 1993 r., przez ten okres wydał dziewięć albumów studyjnych. Sierpniowy koncert będzie już piątym ich występem przed polską publicznością. Poprzedni miał miejsce w Warszawie w 2008 r.

Utworzony w 1990 r. Opeth tworzy w nurcie tzw. metalu progresywnego, ocierającego się o death metal. Dowodzeni przez gitarzystę i wokalistę Mikaela Akerfeldta muzycy nagrali dotąd dziewięć albumów - ostatni "Watershed" przed dwoma laty.Pain of Salvation działa od 1984 r. Klasyfikowany zwykle jako wykonawca progresywnego metalu zespół ma na swoim koncie 7 płyt - ich obfitująca w eksperymenty stylistyka rozciąga się od wzbogaconego melorecytowanym wokalem metalu, przez rock progresywny, brzmienia ethno, po gitarowy rock w stylistyce lat 70 (tegoroczny album "Road Salt One").

Katatonia to pochodzący ze Sztokholmu zespół założony w 1987 r., uznawany za jednego z pionierów tzw. doom metalu. Występ w Katowicach, podobnie jak w przypadku Korn i Pain od Salvation, jest związany z promocją ostatniego krążka "Night Is The New Day".

Polscy fani często podkreślają fakt, że główny kompozytor i multiinstrumentalista Katatonii, Anders Nystroem, a także znany również m.in. ze współpracy z progrockową supergrupą Transatlantic lider Pain of Salvation, Daniel Gildenloew, grają na polskich gitarach Mayones.

Polskę na tegorocznym Metal Hammer Festiwal reprezentować będą dwa powstałe w ostatniej dekadzie warszawskie zespoły: grający progresywny rock Riverside i progmetalowy Votum.

Istniejący od 2001 r. Riverside zdobył już licznych fanów w Polsce i Europie - album "Anno Domini High Definition" był w międzynarodowych plebiscytach uznawany za jeden z najlepszych wydanych w ubiegłym roku w tym gatunku. Powstały w 2003 r. Votum nagrał dotąd dwa albumy studyjne.

W poprzednich edycjach Metal Hammer Festiwal każdorazowo brało udział około 6 tys. uczestników.