"Jestem przeogromną entuzjastką Stinga, a dodatkowo jestem pod wrażeniem tego koncertu Stinga z orkiestrą symfoniczną na stadionie piłkarskim. Zobaczymy, jak w takich warunkach zabrzmi wyrafinowana muzyka" - powiedziała dziennikarzom Anna Maria Jopek. Jopek zaśpiewa podczas otwarcia stadionu 20 września swoje utwory inspirowane polską muzyką ludową.

Reklama

Gwiazdą wieczoru będzie Sting, który w Poznaniu przedstawi utwory ze swojej najnowszej płyty "Symphonicity". Koncert jest częścią tourne promującego płytę. "Sting nie boi się żadnych wyzwań, on wychował się na koncertach stadionowych, ale tu będzie musiał zagrać utwory z orkiestrą i pewnie podejdzie do tego koncertu szczególnie" - powiedział ambasador tego koncertu dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński.

Jak poinformowali organizatorzy, wszystkie ogólnodostępne bilety zostały sprzedane, można je już tylko wygrać lub kupić w zamkniętej sprzedaży, dla fanów brytyjskiego muzyka. Koncert przewidziano na 30 tys. widzów. Koncert jest trzecim z cyklu "Koncertów dla Ziemi" organizowanych w Poznaniu. Ideą tych koncertów jest zrekompensowanie energii pochłoniętej na organizację konferencji klimatycznej w tym mieście w 2008 roku. Dla realizacji różnego rodzaju działań ekologicznych od każdego biletu odprowadzane jest na ten cel pięć złotych. Pierwszą gwiazdą cyklu była w 2008 roku Nelly Furtado, rok później w Poznaniu wystąpił zespół Radiohead.

Poznański stadion będzie pierwszym oddanym do użytku, z tych, które powstają z myślą o finałowym turnieju Euro 2012. Obiekt będzie miał klasę Elite, czyli spełniał wszelkie wymogi organizacji meczów piłkarskich najwyższej rangi. Na czterech, przykrytych membranowym dachem trybunach jest ponad 43 tysiące miejsc siedzących, ale zgodnie z wymogami UEFA na Euro 2012 ich liczba zostanie ograniczona do 41 tysięcy. Obiekt dysponuje odpowiednią liczbą miejsc dla niepełnosprawnych, a projektanci uwzględnili kryteria ekologiczne m.in. poprzez zainstalowanie podziemnych zbiorników na wodę deszczową, która używana będzie m.in. do zraszania murawy.

Stadion Miejski chlubi się także największymi w Polsce telebimami (dwa gigantyczne ekrany mają po 116 metrów kwadratowych powierzchni), systemem nagłośnienia wysokiej jakości z koncertowymi głośnikami i bezprzewodowym dostępem do internetu. Dysponować też będzie czterema generatorami prądu umożliwiającymi całkowite zabezpieczenie imprezy w przypadku awarii miejskiego zasilania.