Tegoroczna edycja Pikniku kładzie nacisk na aspekt edukacyjno-naukowy. W imprezie uczestniczyć będą instytucje prowadzące działalność łączącą się tematycznie z imprezą, m.in. Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Geologiczne Akademii Górniczo-Hutniczej i Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.

Reklama

Organizatorzy Pikniku zaprosili do Bałtowa popularyzatorów paleontologii - naukowców i pracowników instytucji muzealnych, pasjonatów i kolekcjonerów, którzy poprzez warsztaty, prelekcje, prezentacje i wystawy zabiorą zwiedzających w świat sprzed milionów lat. W ramach zajęć odbędą się terenowe poszukiwania skamieniałości w nieczynnych kamieniołomach, gdzie znajdują się bloki piaskowca z tropami dinozaurów. Na wyprawę śladami dinozaurów do Żydowskiego Jaru będzie można się wybrać z ich odkrywcą dr Gerardem Gierlińskim.

W zabytkowym młynie zaprezentowane zostaną dwie wystawy: kolekcja zdjęć "Dzika Polska" Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot, której towarzyszyć będą warsztaty dla grup szkolnych, oraz wystawa fotogramów "Geologia w makrofotografii" autorstwa Remigiusza Molendy i Roberta Słabońskiego.

Imprezie towarzyszyć będą m.in. warsztaty z odlewania tropów dinozaurów i czerpania papieru, pokaz zanikającej sztuki łupania gontu, pokazy szlifowania krzemienia i cięcia agatu. Zaprezentują się twórcy ludowi i gospodarstwa ekologiczne. W Pikniku uczestniczyć będą świętokrzyskie muzea.

Reklama

W najbliższą sobotę odbędzie się Jura Pop Party z udziałem Zbigniewa Wodeckiego, Krystyny Giżowskiej, Bogusława Meca i Waweli. 18 września podczas Jura Rock Party wystąpią m.in. Armia, Proletaryat, Izrael i Kora.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg". Impreza jest współfinansowana ze środków unijnych. Wstęp na Piknik jest wolny.