Cesaria Evora nie bez powodu nazywana jest "bosonogą divą" z wysp Zielonego Przylądka. Jej piosenki zdobyły uznanie krytyków na całym świecie, stworzyły markę. O współpracę z Cesarią Evorą zabiegała nawet królowa popu Madonna. Artystka śpiewająca wyłącznie po kreolsku lub po portugalsku (z wyjątkiem "Besame mucho", na potrzeby filmu), poza muzyką angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi na problemy m.in.: Afryki lub AIDS.

Reklama


W ciągu swojej 12-letniej międzynarodowej kariery Cesaria Evora nagrała kilkanaście albumów, a wiele z nich otrzymało status złotej i platynowej płyty. Jej ostatni album "Nha Sentimento" wydany w 2009 r. jest powrotem do korzeni, do ukochanego domu. Tworzą go przede wszystkim utwory z gatunku coladera, nie zabrakło jednak tak charakterystycznej dla Cesarii morny.Cesaria Evora, zwana przez przyjaciół Cize, urodziła się w Mindelo na Wyspach Zielonych. Zaczęła śpiewać w wieku 16 lat, występowała w kawiarniach, tawernach, klubach, jednak przełomowym momentem w jej życiu okazał się koncert w 1986 r. w Portugalii. Tam dostrzegł ją jej przyszły agent, José da Silva, który uwierzył w 47-letnią wówczas artystkę i zainwestował w nią swój czas i oszczędności. Wysiłek się opłacił – w 1992 r. Cesaria Evora wydała płytę “Miss Perfumado”, która sprzedała się w ponad 300 tys. egzemplarzy i otworzyła jej drzwi do światowej kariery.
Cesaria Evora pytana o Polskę podkreśla, że urzekło ją tu ciepło bijące od ludzi. Gwiazda wystąpi 19 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie, w ramach cyklu Deutsche Bank Invites.


Deutsche Bank Invites to rozpoczęte w 2008 roku przedsięwzięcie mające na celu wspieranie unikalnych wydarzeń muzycznych w Polsce. W ramach projektu do udziału w koncertach zapraszani są wybitni polscy i zagraniczni wykonawcy, których muzyka łączy w sobie elementy jazzu i innych gatunków muzycznych.

Pierwsze pięć osób, które dzisiaj napiszą do nas e-maila na adres konkursy@dziennik.pl wpisując w tytule Cesaria Evora, dostanie od nas Płyty artystki!