Krakowskie Wianki to impreza odwołująca się do słowiańskiej tradycji nocy świętojańskiej, czyli przesilenia wiosenno-letniego. Co roku na plenerowe widowisko w zakolu Wisły pod Wawelem przychodzi ponad 100 tys. osób. W ubiegłym roku koncert został odwołany z powodu zniszczeń po powodzi. Wcześniej na Wiankach występowały takie gwiazdy jak Lenny Kravitz, Jamiroquai, Marillion.

Reklama

W tym roku przed koncertem gwiazdy publiczność rozgrzeją polscy wykonawcy: SOFA, The Poise Rite, Pablopavo i Marika.

Wyclef Jean, a właściwie Nel Ust Wyclef Jean (ur. w 1972 roku na Haiti), to amerykański muzyk, autor tekstów, wokalista, kompozytor, aktor i producent filmowy, a także działacz humanitarny, Ambasador Dobrej Woli na Haiti i założyciel fundacji Yele Haiti, zajmującej się pomocą dla Haiti.

Jest jednym z założycieli znanej grupy Fugees, której przez szereg lat był liderem. Drugi album grupy, "The Score" (1996 r.), posiada tytuł najlepiej sprzedającej się na świecie płyty hip-hopowej wszechczasów (19 milionów kopii, wciąż w sprzedaży).

W 1997 r. Wyclef Jean rozpoczął karierę solową wydając album "The Carnival", za który otrzymał nominację do nagrody Grammy. Potem wydał jeszcze sześć studyjnych płyt. W ciągu ostatnich dwudziestu lat współpracował m.in. z Bono, Carlosem Santaną, Whitney Houston, Shakirą.

Na zakończenie Wianków zaplanowano pokaz pirotechniczny.