W piątek wystąpi jeszcze osiem zespołów. Wśród nich są takie formacje jak Farben Lehre, Apocalyptica, Myslowitz i legendarna Armia. W sobotę i niedzielę zagra w Jarocinie 18 polskich i zagranicznych kapel, m.in. Acid Drinkers, Strachy na Lachy, Happysad, Bad Religion, Masturbator, Sorry Boys, Anti Flag, Moskwa i Dżem.

Podczas specjalnego koncertu w piątek w nocy zespół Armia Tomasza Budzyńskiego odegra w całości kultowy album "Legenda". Na scenie pojawią się muzycy, którzy uczestniczyli w powstaniu tej płyty - Robert Brylewski i Krzysztof "Banan" Banasik.

Zagra też sześć kapel amatorskich, z których najlepsza otrzyma nagrodę publiczności - Złotego Kameleona. Drugą nagrodę, ufundowaną przez Instytut Adama Mickiewicza, otrzyma kapela najwyżej oceniona przez profesjonalne jury.

Podczas festiwalu będzie zaprezentowany album "Pokolenie J8", czyli historia rckowisk w Jarocinie lat 80-90. Autorami tej książki są Konrad Wojciechowski i Mirosław M. Makowski.

Jak powiedział PAP Robert Kaźmierczak z miejscowego Muzeum Regionalnego, "Pokolenie J8" to pokolenie wspólnych, bezinteresownych więzi, istniejących między ludźmi o podobnej wrażliwości i doświadczeniach. "Więzi trwalszych niż dolegliwy reżim w latach 80., który nakładał wtedy na obywateli liczne ograniczenia i od czasu do czasu wprowadzał czołgi na ulice" - zaznaczył.

W spotkaniu autorskim mają uczestniczyć m.in. organizator pierwszych rockowisk Walter Chełstowski, Paweł "Guma" Gumola (zespół "Moskwa"), Tadeusz Szmidel (niegdyś funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej), Krzysztof Hajdasz ( w latach 80. funkcjonariusz SB) i Adam Martuzalski (zespół Acapulco, laureat rockowiska w 1986 r.).

Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat siedemdziesiątych Wielkopolskie Rytmy Młodych, które w 1980 r. przekształciły się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a później - w Festiwale Muzyków Rockowych.

Poznańska Agencja Go Ahead, która organizuje festiwal, spodziewa się około 10 tys. fanów rocka. Rzecznik miejscowej policji Aleksander Szczepański poinformował PAP, że w piątek po południu w Jarocinie było około 3 tys. gości. Dodał, że nie zanotowano żadnych incydentów. Policja i inne służby są przygotowane na ochronę 7-8 tys. uczestników festiwalu.