Sierpień "otworzy" muzycznie Robert Plant, który wystąpi we wtorek, 2 sierpnia na warszawskim Torwarze. Plant największe sukcesy odnosił jako frontman grającego w latach 70., angielskiego zespołu Led Zeppelin, który stworzył podwaliny muzyki heavymetalowej. Po rozpadzie grupy, w roku 1980, Plant pozostał czynny muzycznie: występował solo i włączał się w działalność kilku zespołów. W roku 2007 nagrał z wokalistką Alison Krauss album "The Raising Sand", który dwa lata później nagrodzony został pięcioma nagrodami Grammy.

Reklama

Podczas wtorkowego koncertu, Plantowi towarzyszył na scenie będzie zespół Band of Joy. Właśnie w tej grupie na początku lat 60. pierwsze muzyczne kroki stawiali Plant i John Bonham. Dziś jednak, z pierwszego składu pozostał tylko Plant i nazwa grupy. Zespół reaktywował się w roku 2010. Od tego momentu gra pod nazwą Robert Plant and the Band of Joy. W obecnym składzie znajdują się: wokalistka Patty Griffin, gitarzysta i wokalista Buddy Miller, multiinstrumentalista i wokalista Darrell Scott, grający na gitarze basowej Byron House i perkusista Marco Giovino. W swojej dyskografii, odnowiona grupa "Band of Joy" ma jeden album, nagrany w 2010 r. "Band of Joy". Magazyn muzyczny "Rolling Stone" określił album, jako "słodki, elegancki folk, który niezmiennie kołysze jak wrota szatana".

W sobotę, 6 sierpnia, w Parku im. gen. Józefa Sowińskiego wystąpi Erykah Badu. 40-letnia, urodzona w Dallas, wokalistka wykonuje muzykę z pogranicza rythm and bluesa (r'n'b) i soulu. Jej debiutancki album, wydany w 1997 r. "Baduizm" został sprzedany na całym świecie w nakładzie 3 milionów egzemplarzy, a artystce przyniósł dwie nagrody Grammy. W ciągu swojej kariery muzycznej współpracowała z artystami z kręgu rapu, soulu i r'n'b. Piosenki nagrywali z nią m.in. Busta Rymes, Outkast, Mos Def, czy Macy Gray. W Polsce wystąpiła dotychczas trzy razy: w roku 2003 i 2006 w Warszawie, a w roku 2008 dała koncert na gdyńskim festiwalu Open'er. Najnowszy, siódmy studyjny album artystki ("New Amerykanh Part Three") ma się ukazać w tym roku. Przed wokalistką wystąpią DJ Envee i Natalia Przybysz, która o Badu mówi jako o swoim "źródle inspiracji".

Cztery dni po koncercie Badu, 10 sierpnia, w Sali Kongresowej zaśpiewa Joe Cocker. Urodzony w 1944 r. w Wielkiej Brytanii piosenkarz rozpoczął karierę muzyczną w wieku 15 lat, w zespole swojego brata - Victora. W roku 1969 wystąpił w Woodstock. W 2009 r. zaśpiewał na nim ponownie, a okazją była 30. rocznica pierwszego, legndarnego festiwalu. Cocker bywa nazywany przez krytyków muzycznych "królem coverów", gdyż jego największe przeboje to właśnie inaczej zaaranżowane wersje piosenek innych wykonawców. Należą do nich "With a Little Help for my Friends" z repertuaru The Beatles, czy "Unchain my Heart" autorstwa Raya Charles'a. Cocker jest też jednak samodzielnym autorem i kompozytorem: nagrał i wylansował takie przeboje, jak "You Are So Beautiful", "When the Night Comes" i "N'oubliez Jamais". Ze względu na charakterystyczny barwę, głos wokalisty bywa określany jako "najpiękniejsza chrypa świata". W ciągu swojej kariery wydał ponad 20 albumów studyjnych, kilkakrotnie gościł w Polsce, ostatnio w roku 2010. Na dzień przed koncertem warszawskim Cocker zagra w poznańskiej Hali Arena.We wtorek, 16 sierpnia, odbędzie się druga odsłona festiwalu "Rock in Summer". Podczas koncertu w Parku Sowińskiego wystąpi grupa Deftones. Założony w 1988 r. w Kalifornii zespół wykonuje muzykę z szeroko pojętego gatunku metal. W czasie swojego istnienia, grupa nagrała sześć albumów. Ostatni, wydany w 2010 r. "Diamond Eyes", nagrany został z nowym basistą – Sergio Vegą. Poprzedni, Chi Cheng, od trzech lat znajduje się w stanie śpiączki. Jej powodem są ciężkie obrażenia, jakich muzyk doznał w wypadku samochodowym. Wokalista grupy, Chino Moreno pojawiał się gościnnie na albumach wielu zespołów, m.in. Soulfly, Sepultury czy Korna. Jest także wokalistą w swoim drugim zespole - Team Sleep.

Supportem do koncertu Deftones mają być warszawski post-rockowy zespół Tides from Nebula, oraz norweska grupa Kvelertak.

Media / MYSTIC