Kyle Eastwood to basista jazzowy, kompozytor, syn słynnego amerykańskiego aktora i reżysera Clinta Eastwooda, ikony Hollywood, znanego z takich filmów, jak seria "Brudny Harry", "Bez przebaczenia", czy "Za wszelką cenę". 44-letni Kyle jest autorem muzyki filmowej, nagrał sześć albumów m.in. z Joni Mitchell, Toots Thielemansem i Manu Katche. Występował też u boku ojca w niektórych filmach, choćby w "Co się wydarzyło w Madison County".

Reklama

Polski koncert Kyle'a Eastwooda i jego zespołu odbędzie się 11 sierpnia na warszawskim Rynku Starego Miasta.

Wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie również Ernie Watts – jeden z najpopularniejszych współczesnych saksofonistów. Urodzony w 1945 roku muzyk najbardziej znany jest z pracy w zespole Quartet West, dowodzonym przez kontrabasistę Charliego Hadena a także z występów z The Rolling Stones i Frankiem Zappą. Grywał też z bohaterami swojej młodości, saksofonistami Julianem "Cannonballem" Adderleyem i Oliverem Nelsonem. Dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Grammy.

Najważniejszym polskim akcentem w programie tegorocznej edycji festiwalu, będzie występ Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band (18 sierpnia). Kaczmarczyk jest jednym z najciekawszych przedstawicieli młodego pokolenia w polskim jazzie. Pianista jest pierwszym polskim muzykiem, który nagrał płytę autorską dla prestiżowej wytwórni ACT.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce odbywać się będzie w tym roku po raz 18. Jest to jeden z najdłużej trwających bezpłatnych festiwali jazzowych w Europie; w przeszłości występowali tu tacy artyści jak Lee Konitz, Archie Shepp, David Murray czy Scott Hamilton.

Reklama