Festiwal otworzy Mark Lanegan, który wsławił się przed laty jako frontman kultowego Screaming Trees i współtwórca sukcesu Queen of The Stone Age, a dziś śmiało przekracza sztywne ramy gatunków, prezentując muzykę, której nie sposób pomylić z dokonaniami innego wykonawcy. Porównywany jest przez krytyków do Johnny'ego Casha czy Nicka Cave'a. Do Katowic przyjedzie promować ostatni album "Blues Funeral".

Reklama

Tuż przed nim pojawi się trójka rewelacyjnych młodych wykonawców – Lyenn, Duke Garwood oraz Creature with Atom Brain.

Pochodzący z Dominikany George Lewis Jr. znany lepiej jako Twin Shadow to bez wątpienia jeden z najbardziej eklektycznych wykonawców na współczesnej scenie muzycznej. Artysta czujący się równie dobrze w kompozycjach spod znaku new wave jak i w podszytych klasycznym soulem balladach, potrafiący jednocześnie porwać do tańca olbrzymie tłumy na gigantycznych festiwalach pokroju Bonnaro czy zeszłorocznym Off Festiwalu. Tym razem muzyk wraca do Katowic przywożąc ze sobą materiał z drugiej solowej płyty, zatytułowanej Confess, na której w pełni dopracował brzmienia znane z doskonale przyjętego debiutu.

Kariera Tinariwen rozpoczęła się trzydzieści lat temu w obozie dla uchodźców na terenie Libii, jednak pierwszą płytę zarejestrowali dopiero w 2002 roku. Błyskawicznie zostali docenieni m.in, przez wielkie gwiazdy – do wspólnych występów zaprosili The Rolling Stones czy Carlos Santana. W swej muzyce łączą bluesa, reggae, tradycje afrykańskie oraz tuareskie melodie.

Efterklang to duńska orkiestra, która zasłynęła z łączenia post-rocka z folkiem, ambientem i egzotycznymi rytmami. Tym razem artyści przywiozą materiał z najnowszej, opublikowanej we wrześniu płyty "Piramida". W sesji udział brał Budgie, perkusista formacji Siouxie and The Banshees.

Festiwal Ars Cameralis to również dwa spektakle teatralne, wyreżyserowane przez litewskiego twórcę Oskarasa Koršunovasa – "Mirandę", opartą na motywach Burzy Williama Szekspira, która pod jego okiem zmienia się w spektakl o absurdach nieustającej walki o władzę, oraz "Na dnie", według tekstu Maksyma Gorkiego – dramat, będący zdaniem reżysera wymarzonym punktem wyjścia do konfrontacji aktorów z publicznością.

Reklama

15 listopada w katowickim Rondzie Sztuki rozpocznie się natomiast jedna z najważniejszych tegorocznych wystaw artystycznych na Śląsku, prezentująca grafiki Pabla Picassa, należące do kolekcji rodziny Crommelynck.

Oto plan dotychczas potwierdzonych punktów programu festiwalu:
7 listopada - Mark Lanegan, Jazz Club Hipnoza, Katowice
8 listopada - Twin Shadow, Jazz Club Hipnoza, Katowice
15 listopada - Pablo Picasso, Rondo Sztuki, Katowice
20 listopada - Tinariwen, Teatr Rozrywki, Chorzów
22 i 23 listopada - Teatr Rozrywki, Chorzów
30 listopada - Efterklang - Kinoteatr Rialto, Katowice

Bilety będą dostępne od 8 października na Ticketportal.pl, Ticketpro.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.