"Old Sock" to 21 solowy, studyjny album Claptona wydany z okazji 50-lecia jego pracy artystycznej. Płyta trafiła do sklepów 12 marca a dwa dni później 68-letni gitarzysta i wokalista rozpoczął trasę koncertową, której pierwsza część odbyła się w USA. Do 6 kwietnia Clapton wystąpił tam na 15 koncertach.

Reklama

12 kwietnia w Madison Square Garden w Nowym Jorku wziął udział w Crossroads Guitar Festival 2013 a na początku maja wyjechał do Europy na drugą część trasy promującej najnowszą płytę. Przed przyjazdem do Łodzi zagrał 11 koncertów na Wyspach Brytyjskich, cztery w Niemczech i po jednym na Litwie i Łotwie.

Na trasie Claptonowi towarzyszy zespół w składzie: Doyle Bramhall II (gitara), Steve Jordan (perkusja), Chris Stainton (fortepian i instrumenty klawiszowe) i Willie Weeks (bas), Paul Carrack (organy i instrumenty klawiszowe) oraz Greg Leisz (elektryczna gitara hawajska). Wokalnie zespół wspierają Michelle John i Sharon White.

Bilety na koncert w Atlas Arenie kosztowały od 198 do 308 zł. Można też było kupić wejściówki VIP w cenie 808 zł. Piątkowy występ "ekipy Claptona" w łódzkiej hali obejrzy komplet ok. 15 tys. widzów. Większość z nich (zdaniem prezesa Atlas Areny Krzysztofa Maciaszczyka ok. 90 proc.) przyjedzie z innych miast i regionów Polski. W sąsiedztwie hali przygotowano dla nich dodatkowe 750 miejsc parkingowych, które zostały wydzielone wzdłuż al. Bandurskiego (w obu kierunkach).

Występ Claptona będzie kolejną imprezą muzyczną, którą w ramach kampanii "Rzuć się w Łódź" władze miasta chcą wykorzystać do promocji w innych regionach kraju. Kampanię zainaugurowano na początku maja, przy okazji koncertu Marka Knopflera.

Podobnie jak wtedy również teraz przed i w trakcie imprezy będziemy zachęcać uczestników do tego, żeby spędzili fajnie czas w Łodzi. Wolontariusze będą wskazywali miejsca z miejskimi atrakcjami. Poinformują też, gdzie można wykupić nocleg, coś jeść i pobawić się. Wszystko po to, by ci, którzy do nas przyjadą na ten koncert, zostali na dłużej i spędzili u nas kolejny dzień czy dwa - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Kampania "Rzuć się w Łódź" ma być kontynuowana również w czasie koncertów Green Day, Toto (czerwiec), Iron Maiden, Leonarda Cohena (lipiec) oraz System Of A Dawn (sierpień). Wszystkie odbędą się w Atlas Arenie.

Eric Clapton urodził się 30 marca 1945r. w Ripley w Anglii. Od najmłodszych lat zafascynowany był muzyką bluesową. W wieku 13 lat rozpoczął grę na gitarze a w 1962 r. ukończył jednoroczny kurs w Kingston College of Art. Mniej więcej w tamtym okresie zaczął grywać na ulicach Londynu. Od 1963 r. do 1965 r. był członkiem zespołu The Yardbirds, a w latach 1966-1968 grał w grupie Cream. W 1970 r. rozpoczął karierę solową.

W 2000 roku Clapton został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2003 r. został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego a w 2011 r. trafił na drugą pozycję zestawienia najlepszych gitarzystów wszech czasów, przygotowanego przez magazyn "Rolling Stone". Jego działalność muzyczna została nagrodzona 17 statuetkami Grammy.