Angielka wykona partię solową w III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę. Na scenie towarzyszyć jej będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. To będzie kolejna – po projektach z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem – współpraca polskiego kompozytora z artystami ze świata muzyki popularnej.

Reklama

Publiczność będzie też miała okazję usłyszeć bezprecedensowy muzyczny dialog Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda, kompozytora i gitarzysty zespołu Radiohead, który od wielu lat w swojej twórczości nawiązuje do twórczości polskiego mistrza. Artyści po raz pierwszy wystąpili razem podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Na muzyczny wieczór złożą się kompozycje trzech wielkich polskich twórców: Pendereckiego, Lutosławskiego i Góreckiego – interpretowane i reinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków. Tego wieczora odbędzie się prawykonanie utworu inspirowanego muzyką Witolda Lutosławskiego, skomponowanego na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego przez Bryce'a Dessnera, nowojorskiego kompozytora i gitarzystę o polskich korzeniach, znanego przede wszystkim z działalności indierockowej grupy The National.

Beth Gibbons pracuje obecnie nad nowym materiałem, pierwszym poza Portishead od czasu krążka "Out of Season", który nagrała z Rustin Manem i wydała w październiku 2002 roku. Dorobek bristolskiej formacji zamyka album "Third" z 2008 roku.