Grupa Daughter powstała w 2010 roku. W zespole swoje pomysły realizowali Elena Tonra i Igor Haefeli, którzy razem studiowali muzykę. Wkrótce zwrócili na siebie uwagę EP-kami "His Young Heart", wydaną w kwietniu 2011 i "The Wild Youth", noszącą pieczątkę Communion Records. To drugie wydawnictwo ukazało się w październiku 2013 roku. W tym samym czasie do zespołu dołączył trzeci członek, Remi Aguilella. Pierwsze wydawnictwa były tak mocne, a występy tak przekonujące, że zespół szybko zdobył lojalnych fanów.

Reklama

Daughter podpisali kontrakty z uznanymi wytwórniami 4AD (Pixies, TV On The Radio, Iron and Wine) i Glassnote (w Ameryce), których etos pracy i historia doskonale pasowały do zespołu. Zwieńczeniem tego etapu było zachwycające wykonanie utworu "Youth", mającego już ugruntowaną pozycję alternatywnego hymnu, w prestiżowym programie Davida Lettermana - sztuka, która udała się naprawdę niewielu młodym, europejskim zespołom. W 2013 roku ukazał się ich niecierpliwie oczekiwany, długogrający debiut "If You Leave", który zachwycił tak fanów, jak i krytyków.

Warpaint to jeden z najbardziej nieszablonowych i oryginalnych zespołów ostatnich lat, który ma w sobie tyle samo post-punku, co post-rocka, a wszystko to wyśpiewują harmonijne kobiece wokale. Kwartet przywiezie na Open'era świetny, drugi album, zatytułowany po prostu "Warpaint". U dziennikarzy muzycznych budzą różne skojarzenia: od rocka progresywnego, przez Queens of the Stone Age, Joy Division, kobiecy indie rock Throwing Muses po muzykę gotycką. Wszystko przez to, że kompozycje tej czwórki instrumentalistek są mgliste i atmosferyczne, a tempa i metra – nieoczywiste.

Rozmyte pogłosy, wielogłosy i wyraźne brzmienie basu sprawiają, że jeszcze trudniej jest Warpaint zaszufladkować. Zadebiutowały w 2009 roku minialbumem "Exquisite Corpse". Dzięki kompozycjom takim, jak "Beetles" czy "Burgundy", Warpaint skutecznie zerwały z siebie wszystkie etykietki. W październiku 2011 ukazał się ich długogrający debiut, "The Fool". Imienny album ujrzał światło dzienne zaledwie 20 stycznia 2014.

Zespół Bastille założył Dan Smith, wciągając do niego klawiszowca Kyle'a Simmonsa, basistę Willa Farquarsona i perkusistę Chrisa "Woody'ego" Wooda. Debiutancki singel "Flaws" ukazał się nakładem niezależnej wytwórni, w zaledwie 300 egzemplarzach. Wkrótce zespół podpisał kontakt z Virgin Records, a blogosfera aż huczała od pozytywnych recenzji. Po wydaniu zaledwie trzech singli, bez pełnego albumu, Bastille wyprzedali samodzielną trasę po Wielkiej Brytanii. Zaraźliwy singel numer cztery, hymn "Pompeii", od razu znalazł się na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów. "Pompeii" było drugim najczęściej odsłuchiwanym utworem 2013 roku, ustępując miejsca tylko "Get Lucky" Daft Punk. Numer spędził też rekordową liczbę tygodni na samym szczycie Official Streaming. Temat utworu przyniósł Bastille zaszczytny tytuł pierwszego zespołu, który zagrał w British Museum. "Pompeii" zainaugurowało tam wystawę, poświęconą tragedii Pompejów i Herkulanum po wybuchu Wezuwiusza. Niedługo potem ukazał się album "Bad Blood", który przebojem wdarł się na pierwsze miejsce listy albumów w Wielkiej Brytanii i błyskawicznie osiągnął status platyny. Był najczęściej pobieraną płytą 2013 roku, sprzedając też dwa miliony egzemplarzy na całym świecie.

Po takim przyjęciu, trudno się dziwić, że na festiwalu w Glastonbury przywiedli pod John Peel Stage największy tłum widzów w historii. Idol Bastille, którego zespół nazywa "największą gwiazdą rocka", a jego serial "Miasteczko Twin Peaks" zainspirował utwór "Laura Palmer" – reżyser David Lynch, poprosił Smitha i spółkę o remiks "Are You Sure" z własnego albumu "The Big Dream". W ubiegłym roku odnieśli sukces za sprawą kawałka "Of The Night" będącego unowocześnioną wersją dwóch klasyków Eurodance z lat 90-tych, "Rhythm Of The Night" zespołu Corona i "Rhythm Is A Dancer" Snap.

Rok 2014 przyniósł na razie grupie cztery nominacje do BRIT Awards (dla najlepszego debiutu, najlepszego brytyjskiego zespołu, albumu oraz dla najlepszego singla za ""Pompeii"). Obecnie koncertują w Ameryce, gdzie "Bad Blood" było najlepiej spisującą się na liście przebojów płytą brytyjskiego wykonawcy, a singiel "Pompeii" przekroczył magiczną granicę miliona pobrań. W styczniu przywołali inny, niż Eurodance i lata 90. epizod z historii muzyki, występując w Muzeum Motown w Detroit.

Wcześniej udział w festiwalu potwierdzili: Pearl Jam, The Black Keys, Rudimental, MGMT, Phoenix, Pusha T, Bokka, Foals i Julio Bashmore. Bilety na Open'er Festival do nabycia w Altersklepie oraz w Ticketpro w cenach: Karnet 4 dni – 550 zł; Karnet 4 dni z polem namiotowym – 630 zł; Karnet weekendowy 2 dni (piątek, sobota) – 350 zł; Bilety jednodniowe – 207 zł.