Bilal to jedna z największych gwiazd muzyki neo-soul. Pochodzący z Filadelfii muzyk objawił się artystycznie na początku XXI wieku i od kilkunastu lat zachwyca nas swoim głosem. Po ukończeniu prestiżowej nowojorskiej akademii muzycznej The New School for Jazz and Contemporary Music, zadebiutował u boku Commona na krążku "Like Water For Chocolate". Jego solowy debiut "1st Born Second" stał się jednym z przełomowych albumów neo-soulu. Wydanie kolejnej płyty "Love For Sale" udaremnił przeciek do internetu, w wyniku którego wytwórnia wycofała się z kontraktu. Znakomity materiał dotarł jednak do fanów i do dziś zajmuje istotne miejsce w repertuarze artysty.

Reklama

W przerwach między własnymi nagraniami, artysta współpracował i nagrywał m.in. z takimi sławami jak: Beyoncé (album "Fighting Temptations"), Common (płyty "Like Water for Chocolate", "Electric Circus", "Be" oraz "Finding Forever"), Jay Z (album "American Gangster"), Erykah Badu (płyty "New Amerykah Part One" oraz "New Amerykah Part Two") i Robert Glasper ("All Matter", "Black Radio"). Bilal współpracował również z Dr. Dre, Talibem Kweli czy The Roots.

W 2010 roku powrócił z albumem "Airtight's Revenge", z którego utwór "Little One", przyniósł mu drugą nominację do nagrody Grammy. Kolejny krążek "Love Surreal" ujrzał światło dzienne wiosną 2013 roku. Wśród gości znalazł się między innymi genialny pianista Robert Glasper, z którym Bilal przyjaźni się i współpracuje od czasu wspólnych studiów. Album został powitany entuzjastycznie, zarówno przez fanów, jak i krytyków, debiutując na pierwszym miejscu najlepszych płyt R&B w zestawieniu iTunes.

W Szczecinie Bilal wystąpi w sześcioosobowym składzie. Obok wokalisty na scenie pojawią się: Conley Whitfield Jr. (bass), Steve McKie (perkusja), Corey Bernhard (instr. klawiszowe), Dai Miyazaki (gitara) oraz Micah Robinson (chórki). Ceny biletów: 60-85 zł.